szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy negyven kilométeres szakaszt érint a zárás, speciális megfigyelőrendszerrel is készülnek a görögök.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

„Nem várhatjuk passzívan az esetleges érkezőket. Határaink sérthetetlenek maradnak” – mondta pénteken Mihalisz Kriszokoidisz görög védelmi miniszter az ország Evrosz régiójában tett látogatásakor a BBC tudósítása szerint. Kriszokoidisz kijelentésével Törökország korábbi felszólítására reagált, ugyanis keleti szomszédjuk azt kérte az európai országoktól, hogy vállaljanak felelősséget az Afganisztánból érkező menekültekért.

Recep Tayyip Erdogan török elnök telefonon egyeztetett Kiriakosz Micotakisz görög miniszterelnökkel, ahol elmondta, hogy a régióban minden országnak komoly kihívást jelentenek az afgán menekültek. Erdogan szerint a következő migrációs hullám elkerülhetetlen, ha nem hozzák meg az ilyenkor szükséges intézkedéseket Afganisztánban és Iránban.

Görögország és Törökország a 2015-ös menekültválság óta folyamatosan a frontvonalban van: rajtuk keresztül már több millióan érkeztek Európába a jobb élet reményében. Görögországban azonban 2015 óta 60 ezer ember maradt, akik ott akarnak letelepedni. Tavaly Athén ideiglenesen blokkolta a menedékjog iránti kérelmeiket, amikor Erdogan azzal fenyegetőzött, hogy megnyitja az utat a náluk tartózkodó menekültek előtt Európába. Pár százan akkor tényleg megpróbáltak behatolni Görögországba, a görög rendőrség azonban könnygázt és gumibotot bevetve verte vissza őket.

Az Afganisztánban kialakult helyzetről itt írtunk bővebben:

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban

Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!

(Kiemelt képünk illusztráció!)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Világ

Hiába maradnak a CIA kémei Afganisztánban, a szervezetnek nagyon sokba kerülhet a tálib hatalomátvétel

Az amerikai hadsereggel ellentétben a CIA nem hagyja el Afganisztánt, legalábbis a kémei nem, akik mostantól leginkább csak magukra számíthatnak. A kémek munkája még veszélyesebbé válik, egy szakértő szerint a hálózatot egyelőre "hibernálják". Ugyanakkor ha az Egyesült Államok most cserben hagyja azokat az afgánokat, akik például tolmácsként segítettek nekik, azzal azoknak a hírszerzőknek a helyzetét nehezítik meg, akik külföldön, veszélyes terepen akarnak a jövőben kémeket beszervezni.

Németh András Világ

Akármit is mondanak Afganisztán szomszédjai, aggasztja őket a tálibok hatalomra jutása

Miközben mindenki azt találgatja, mennyire változtak meg az Afganisztánt húsz év szünet után újra ellenőrzésük alá vonó tálibok, a szomszédos országok mindegyike megtette már a szükséges óvintézkedések egy részét: növelték a határok közelében lévő katonák számát, s úgy tesznek, mintha a 2001-2021 közötti amerikai megszállás során nem segítették volna a tálibok külső és belső ellenségeit. Néhányan pedig udvarolni próbálnak a táliboknak és arra számítanak, rátehetik a kezüket az 1000 milliárd dollár értékűre becsült afganisztáni ásványkincsvagyon egy részére.