New Yorkban megkezdődött a 9/11 megemlékezés

Megkezdődött New Yorkban a Világkereskedelmi Központ ikertornyai elleni 2001-es támadás huszadik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezés. Az al-Káida terrorszervezet által elkövetett merényletben 2753 ember vesztette életét, több, mint az 1941-es, Pearl Harbor elleni japán akcióban.

  • hvg.hu hvg.hu
New Yorkban megkezdődött a 9/11 megemlékezés

Helyi idő szerint 8:46-kor egyperces néma csenddel emlékeztek meg arról, hogy az első utasszállító gép belecsapódott az ikertornyok egyikébe. A második egyperces néma csend 9:03-kor következett, akkor, amikor a másik toronyba is becsapódott egy repülő. A hagyományoknak megfelelően, az épületek helyén lévő emlékműnél az áldozatok rokonai felolvasták elvesztett szeretteik nevét, a névsorolvasást Mike Low kezdte el, aki lányát, Sarah-t vesztette el. Azt kérte, hogy ne számokkal és dátumokkal, hanem az átlagemberek arcát maguk elé idézve emlékezzen meg a világ 2011. szeptember 11-éről.

A rendezvényen jelen van Joe Biden amerikai elnök, valamint két volt elnök, Barack Obama és Bill Clinton is. Obama már a megemlékezés előtt is megszólalt a huszadik évforduló kapcsán. „Sokat tanultunk a húsz évvel ezelőtti tragédiából. Egy dolog viszont már aznap világossá vált, s azóta is egyre egyértelműbbé válik: az, hogy az USA mindig is a hősök országa volt, olyan embereké, akik nem futnak el a veszély elől, hanem azt teszik, ami a dolguk”- hangsúlyozta Obama.

Fellépett Bruce Springsteen is, aki a I see you in my dreams című dallal tisztelgett az áldozatok emléke előtt.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?