szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon szokatlan újítást vezettek be a német Bundestag alakuló ülésén.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Megalakult kedden Berlinben az új német szövetségi parlament (Bundestag), és ezzel elkezdődött Angela Merkel politikai pályafutásának utolsó szakasza. A Merkel-kormány az alakuló ülés után ügyvezetőként dolgozik, és az új kormány megalakulásáig marad hivatalban. A távozó kancellárnak 1990 óta először parlamenti mandátuma sincs, így a vendégeknek fenntartott karzatról figyelte a képviselők munkáját a Reichstagban.

Merkel a Bundestag vendégpáholyában
MTI/AP/Markus Schreiber

A Bundestagban hét párt rendelkezik képviselettel, és hat frakció működik. A közös kormányzásra készülő pártoknak – a szociáldemokratáknak (SPD), a Zöldeknek és a liberálisoknak (FDP) – együtt 416 mandátumuk van, ez 56,5 százalékos többséget jelent. A tervek szerint a koalíciós tárgyalásukat november végéig fejezik be, és december második hetében választják meg a Bundestagban kancellárnak a szociáldemokrata Olaf Scholzot.

A parlamentnek minden korábbinál több, 736 tagja van, át is kellett építeni a Reichstag üléstermét, hogy elférjenek.

De nem ez az egyetlen újítás: a New York Times tudósítása szerint a koronavírus-járvány miatt a parlamenti képviselőket ugyan nem kötelezték távolságtartásra, viszont csak karszalaggal engedték be őket az ülésterembe: piros karszalagot kapott, akinek van védettségi igazolványa, feketét, aki nemrég túljutott a koronavírus-fertőzésen, és sárgát, aki negatív Covid-tesztet mutatott be. Azokat a képviselőket, akik nem akarták vagy nem tudták igazolni a Covid-státuszukat, a vendégpáholyba száműzték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!