szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyiptom vezetése a terrorelhárítás ürügyén, a francia hírszerzés által rendelkezésére bocsátott adatok alapján robbantja fel a Líbia felől érkező embercsempész és árucsempész karavánokat – állítja a Disclose nevű francia oknyomozó újságíró szervezet egy friss riportjában, kiszivárgott dokumentumok alapján.

Franciaország és Egyiptom között 2016-ban, még Francois Holland elnöksége alatt kezdődött el a Sirli néven futó katonai együttműködés, amelynek a célja hivatalosan az egyiptomi-líbiai határon aktív dzsihadista csoportok tevekénységének feltárása lett volna.

A francia fél a megállapodás szerint egy lehallgatásra alkalmas kémrepülőgépet vet be a líbiai határhoz közel eső egyiptomi sivatagi területeken, hogy az ott áthaladó terepjáró-karavánok telefonos forgalmát figyelje. Amint észlelnek valamilyen mozgást, azt jelzik az egyiptomiaknak, az egyiptomi haderő azonban sokszor még akkor is bombatámadással likvidálja a karavánokat, ha semmi nem utal arra, hogy valóban terroristák a zöldhatáron átutazók.

A művelet 2016 februárjában indult, a francia kémrepülő, egy Merlin III Fairchild SA 227-es egy Marsza Matrúh-i támaszpont hangárjából száll fel ötfős személyzettel, négyen franciák, egy egyiptomi tiszt pedig a lehallgatott telefonvonalakat figyeli. 2016. szeptember 21-én a Szíva-oázis déli része fölött tartottak ellenőrzést, amikor több járművet észleltek a sivatagon áthaladni. Miután a helyzetüket a franciák jelezték az egyiptomiaknak, azok egy Cessna 208 Caravan típusú kisgépet küldtek a magasba, amely két Hellfire rakétával szereltek fel. 43 perccel később a francia kémgép már csak egy gépkocsi égő roncsait észlelte a helyszínen.

"Az alapelv az volt, hogy az ország nyugati részén elterülő sivatagi területen potenciális terrorfenyegetést jelentő sejtekről gyűjtsenek adatokat. [...] A franciák azonban hamarosan rájöttek, hogy az egyiptomi fél csempészcsoportok megsemmisítésére használja az átadott információkat" – állítja az írás, hozzátéve, hogy a francia tisztviselők az erről szóló információt továbbították is feletteseiknek, az adatszolgáltatást ennek ellenére nem állította le a francia fél.

A riporthoz készült videóban részletesen tárgyalják az elmúlt évek egyiptomi-francia kétoldali kapcsolatok alakulását és videókat közölnek a végrehajtott légitámadásokról is.

A Disclose birtokába jutott több száz dokumentum szerint a francia hadseregtől megszerzett információk segítségével 2016 és 2018 között legalább 19 légitámadást indítottak az egyiptomiak civilek ellen. Az oknyomozó újságírók kérdésére eddig sem a francia elnöki sajtóiroda, sem a hadsereg illetékesei nem választoltak. A védelmi minisztérium a cikk megjelenése után közleményben ismerte el, hogy létezik ilyen együttműködés, további tájékoztatást azonban biztonságpolitikai indokokra hivatkozva nem adtak. A közlemény szerint Florence Parly védelmi miniszter szerint belső vizsgálat indul a riport nyomán.

Bár az elmúlt években a francia fegyveripar igyekezett az európai piacokra áthelyezni a fókuszt a cikk szerint, ennek ellenére szállításainak egyik kiemelt célpontja továbbra is Egyiptom. 2014-ben Abdel-Fattáh esz-Szíszi tábornok hatalomra kerülése után jelentősen megugrott a beszállítás. Az arab ország Franciaországtól vásárolt többek között Rafale vadászgépet, egy fregattot, négy kísérő naszádot és két Mistral helikopterhordozót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!