szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez az első ilyen magas szintű találkozó a háború két héttel ezelőtti kitörése óta. Próbálnak egy Putyin–Zelenszkij-találkozóban megállapodni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Megkezdődött csütörtök délelőtt Dmitro Kuleba ukrán és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megbeszélése az antalyai diplomáciai fórumon, Törökországban. A tárgyaláson jelen van a felek között közvetítő Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter is.

Ez az első alkalom, hogy az Oroszország által Ukrajna ellen indított támadás óta a két ország külügyminisztere találkozik egymással. Eddig Moszkva és Kijev küldöttsége háromszor találkozott egymással, azok az egyeztetések nem hoztak áttörést.

Cavusoglu azt mondta: a tanácskozás célja, hogy megteremtse a lehetőséget az orosz és az ukrán államfő találkozójára, amelynek létrejöttében a török elnök közvetítene. Kuleba ugyancsak úgy nyilatkozott, hogy Lavrovval tartandó találkozóján javasolni fogja a Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij közötti közvetlen tárgyalások megkezdését.

A NATO-tag Törökország mind Oroszországgal, mind Ukrajnával szoros kapcsolatokat ápol, és emiatt igyekszik egyenlő távolságtartással fellépni a két ország közötti konfliktusban. Törekszik magát semleges félként pozicionálni, olyan országként, amely képes elősegíteni a háborúskodó felek közötti tárgyalásokat – jegyezte meg az AP amerikai hírügynökség.

Moszkva korábban azt üzente, hogy nem enged a korábban megfogalmazott követelésekből, azaz elvárja, hogy Ukrajna ismerje el Donyeck és Luhanszk függetlenségét, mondjon le a Krímről, és vállalja, hogy a jövőben nem csatlakozik a NATO-hoz.

Zelenszkij néhány napja azt mondta, hajlandó lenne tárgyalni a Krímről és a szakadár területekről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!