Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Az orosz csapatok elhagyták a hosztomeli Antonov repteret

Egyelőre senki nem tudja, hogy hova lettek.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Az orosz csapatok elhagyták a hosztomeli Antonov repteret

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Miután heteket töltöttek beásva az ukrán fővárostól közel 30 kilométerre északnyugatra fekvő hosztomeli Antonov repülőtéren, az ottani orosz erők hirtelen eltűntek – mutatják az új műholdfelvételek a CNN tudósítása szerint. Csütörtökön az amerikai védelmi minisztérium egyik tisztviselője a csatornának elmondta, úgy vélik, hogy az orosz hadsereg valószínűleg elhagyta a repülőteret. Az új műholdképek, amelyeket csütörtökön készített a Maxar Technologies ezt meg is erősítik.

A korábbi műholdfelvételek azt mutatták, hogy a katonai járművek és tüzérségi állások körül az oroszok földsáncokat építettek. Ezeknek mostanra már csak a nyomai maradtak. Az Antonov repülőtér elfoglalása volt az első jelentős győzelem, amit az oroszok rögtön a háború első napján – február 24-én – arattak. Számos szállító- és harci helikopter támadta meg a támaszpontot és az ott tartózkodó ukrán katonákat; a CNN szemtanúja volt a támaszponton lezajlott heves tűzharc egy részének is.

Az ukrán erők azóta is szilárdan tartják magukat az orosz előrenyomulással szemben, a támadók Kijev nyugati részéhez nem jutottak közelebb. Intenzív tűzharcok folytak az Irpiny folyó mentén, valamint Irpiny és Bucsa városoknál, a légibázistól és a környező Hosztomel falutól délre.

Egyelőre nem világos, hogy a katonai járművek és a tüzérség hova tűntek. Oroszország korábban azt állította, hogy csökkenti a katonai tevékenységét Kijev környékén. A fővárostól nyugatra elhelyezett katonai erők és járművek mindegyike Belaruszból érkezett. Az oroszok nem közölték, hogy ezek a csapatok visszatértek volna Belaruszba és a sűrű felhőtakaró jelenleg megakadályozza, hogy műholdképeken nyomon lehessen követni az orosz csapatmozgásokat a térségben.

Az orosz-ukrán háború eseményeit az alábbi hírfolyamunkban követheti:

Talányos választ adtak az ukránok a belgorodi támadásra, Németország harckocsik Ukrajnába szállítását hagyta jóvá – percről percre az orosz–ukrán háborúról

Az ukrán védelmi minisztérium sem cáfolni, sem megerősíteni nem hajlandó, hogy az ukrán haderő érintett volna a belgorodi üzemanyagraktár elleni támadásban. A csehek 56 egykori keletnémet páncélozott harcjárművet küldenek Ukrajnának, amire a vonatkozó törvények értelmében a németeknek is rá kellett bólintaniuk – kövesse percről percre tudósításunkat az orosz-ukrán háborúról.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.