szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A vizsgálat szerint jól karbantartott repülő eszköz zuhant le Zágrábban.

A Zágrábban egy hónappal ezelőtt lezuhant drón OFAB 100-120 típusú bombát szállított, de az nem tartalmazott katonai vagy polgári felhasználású robbanóanyagot – közölte a Zágráb megyei államügyészség szerdai sajtótájékoztatóján.

Ivana Bacic, a horvát szakértői és kutatóközpont bűnügyi igazságügyi szakértője azt mondta: kétségtelen, hogy a robbanást egy robbanószerkezet és robbanóanyag okozta.

Nagy energiájú, de nem szokványos anyagot használtak, amely a robbanás során teljesen lebomlott, így nem lehet azonosítani”

– hangsúlyozta. Az eredeti bombák legfeljebb 46 kilogramm TNT-t tartalmaznak, ezek felrobbanása után feketedés jellemző. Ilyen nyomokat nem észleltek – tette hozzá.

A vizsgálat azt is megállapította, hogy egy nagyon jól karbantartott drónról volt szó, amely meghibásodás miatt zuhant le. A repülőgép feketedoboza megsemmisült. A nyomozás arra nem adott magyarázatot, milyen céllal és kik indították el a szovjet gyártmányú, Tu-141-es típusú drónt.

A pilóta nélküli repülőgép március 10-én egy kollégium közelében zuhant le, és csapódott a földbe a horvát fővárosban, a becsapódás helyén nagyjából 5 méter átmérőjű kráter keletkezett. Személyi sérülés nem történt, de a környéken megsérült 96 gépkocsi, a károk összértéke 600 ezer kuna (kb. 30 millió forint).

A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint több NATO-tagország érintett volt a drón repülésében. A szövetségesek szorosan együttműködnek a vizsgálatok során – hangoztatták a horvát hatóságok.

Március 11-én zuhant le egy valószínűleg Ukrajna területéről indított drón Zágrábban. A horvát kormány akkor arról tájékoztatott, hogy egy orosz gyártmányú, 14,3 méter hosszú, hattonnás és 3,5 méter szárnyfesztávú TU-141-es robotrepülőgép zuhant le, amely a magyar légtérből érkezhetett Zágrábba. A gép 700 km/h sebességgel lépett be a horvát légtérbe, 1300 méter tengerszint feletti magasságban.

Zoran Milanovic horvát elnök azt mondta, hogy a gép több mint 40 percig repült Magyarország felett, Horvátország légterében kevesebb mint hét percig.

Az incidens után a Honvédelmi Minisztérium azt közölte, hogy a légtérben a radarképernyőn időnként érzékelhető repülő tárgyat észlelt a Magyar Honvédség légtérvédelmi szolgálata március 10-én az éjszakai órákban. „A hazánkba történő belépésétől mindvégig nyomon követve és ellenőrzés alatt tartva, az az ország légteréből távozott” – írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!