szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy ukrán magasrangú tisztviselő szerint Oroszország semmilyen hajlandóságot nem mutat arra, hogy a megszállt Mariupolban rekedt civileket menekülni hagyják.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ororszország mindenféle evakuációs kezdeményezést visszautasít Mariupolban - fogalmazott egy ukrán magasrangú tisztviselő a CNN szerint. Mihailo Podoliak hangsúlyozta, hogy az orosz hadsereg által, az Azovsztal gyárat kivéve mostanra teljesen megszállt város szimbolikus jelentőséggel bír Moszkva számára. Az orosz agresszornak az a célja, hogy lerobomolja a települést és annak védőit, az Azov zászlóaljt - emelte ki.

A CNN megjegyzi, hogy az Azov zászlóalj valóban szélsőséges, nacionalista alakulatként jött létre - Putyin elsősorban rájuk hivatkozva akarja "nácimentesíteni" Ukrajnát -, de mostanra az egységet integrálták az ukrán hadseregbe.

Mihailo Podoliak szerint az ukrán elnök és hivatala igyekszik rávenni a világ vezetőit, hogy segítsék meggyőzni Moszkvát a Mariupolból kivezető humanitárius folyosó biztosításáról. "Néhány politikai vezető a saját csatornáin keresztül megkereste Putyin, ösztönözve őt arra, hogy humanitárius okokból ezt megtegye. Sajnos azonban az orosz oldalról nem érkezett válasz". Podoliak szerint Putyin "abszolút hajthatatlannak" tűnik ebben a kérdésben.

A menekült kakas

Több százan lehetnek még mindig bent ragadva az utolsó védvárnak számító Azovsztal acélmű létesítményeiben Mariupolban, mindazonáltal a kikötővárosból már több tízezer ember elmenekült. Sokan az állataikkal együtt hagyták el az otthonukat, így az a nő is, aki a CNN szerint a határnál lévő lengyel Przemyślig, illetve az ottani evakuációs központig jutott a kakasával. Mint fogalmazott: a madár vele együtt élte túl a bombázásokat, nem hagyhatta otthon az állatot.

Valószínűleg erről a kakasról van szó:

A háborúról szóló percről percre tudósításunkat itt követheti:

Több orosz támadást visszaverhettek az ukránok, súlyos veszteségek mindkét oldalon - percről percre a háborúról

A háború hétvégén sem szünetel, így a hvg.hu is követi a napi eseményeket.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!