Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy lengyel lap szerint csak akkor nyílik meg a lengyelek számára a pénzcsap, ha június végéig működni kezdenek az igazságszolgáltatás függetlenségét szolgáló törvények. A bírálók szerint ráadásul a törvény nem old meg semmit az Európai Bizottság követelései közül.

A címben foglaltakkal megegyező ellenzéki kommentár is fogadta Varsóban azt a hírt, hogy az Európai Bizottság Lengyelország helyreállítási tervének elfogadását, a pénzcsap megnyitását ajánlja a tagállamoknak. A Gazeta Wyborcza tudomása szerint azonban mindez csak akkor lép érvénybe, ha június végéig működni kezdenek az igazságszolgáltatás függetlenségét szolgáló törvények.

A május 26-án a szejmben megszavazott törvény ugyanis még nincs kész. Szerdán az ellenzéki többségű szenátus napirendjén volt, ahol lényeges módosításokat fogadtak el. Ezeket, mint a vezető kormánypárt máris bejelentette, a szejmben el fogják utasítani, és utána még hátra van a köztársasági elnök aláírása.

A bírálók – köztük a kormánytól független jogászok zöme – azt mondják, hogy a törvény nem old meg semmit az Európai Bizottság követelései közül. A bírákat elmarasztaló Fegyelmi Kamara úgy szűnik meg, hogy tagjai, akiknek többsége sosem volt bíró, a Legfelső Bíróság rendes tagjává válik, és ha a köztársasági elnök kijelöli, továbbra is dönthet szaktársai fegyelmi ügyeiben. A jövőben is fegyelmi vétség lesz, ha egy bíró kétségbe vonja valamelyik kollégája kinevezésének törvényességét, és nem tűnik el az alapprobléma: az, hogy a köztársasági elnöknek a bírák kinevezésére javaslatot tevő Országos Bírósági Tanács kétharmadát – sokak szerint alkotmányellenesen – nem a bírói kar választja, hanem a parlamenti többség politikai alapon. Ezt a testületet nemrég, a bírák nagy részének bojkottja mellett, tüntetőleg újra is választották.

Azt a bírót pedig, akit két év felfüggesztés után visszahelyeztek állásába, akarata ellenére olyan területre osztották be, amellyel soha nem foglalkozott.

Kezdettől világos volt azonban, hogy az Európaio Bizottság kezd belefáradni az ügybe, és nem bajlódik a törvényhez benyújtott módosító indítványok részleteivel. Morawiecki miniszterelnök – élvezve a jelentős társadalmi támogatást és szolidaritást is – egyebek közt azért állt Ukrajna támogatóinak és az Oroszország elleni szankciók követelőinek élére, hogy elterelje a figyelmet a jogállam leépítéséről szóló bírálatoknak.

Egyelőre úgy látszik, hogy ez bevált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!