szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyar miniszterelnök a luxemburgi kormányfő bírálatára válaszolt. Orbán Viktor szerint Magyarország mindig minden megállapodást betart.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Levelet írt Orbán Viktor miniszterelnök Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnöknek, amelyben válaszolt kollégája őt bíráló kijelentéseire Kirill orosz pátriárka tervezett, de végül elvetett uniós szankcionálása ügyében – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője kedden.

Meglepett a nyilatkozatod. Tudhatod, hogy Magyarország mindig minden megállapodást betart

– fogalmazott Orbán Viktor, kiemelve: vitáink lehetnek, vannak is, de a magyarok mindig nyílt lapokkal játszanak.

Orbán Viktor hangsúlyozta, a valóság az, hogy az Európai Tanácsban minden miniszterelnök tudhatta, hogy Kirill orosz pátriárka nincs rajta a szankciós listán, hiszen a magyar delegáció egy hónapon keresztül ezt az intézkedést ellenezte a EU-nagyköveti fórum ülésein. Ezt a magyar álláspontot egyetlen résztvevő állam- vagy kormányfő sem kifogásolta az Európai Tanács legutóbbi ülésén – írta Orbán Viktor.

Úgy folytatta:

Óriási eredményt értünk el: megőriztük az egységünket. Kérlek, ne relativizáld, inkább ünnepeld ezt a sikert.

"Ami a lényeget illeti, a későbbi félreértések elkerülése érdekében, Magyarország alkotmánya védi a vallásszabadságot, ezért egyházi vezetők szankciós listára helyezését, a hívektől való elszigetelését Magyarország soha nem fogja támogatni. Mi békét akarunk, és az egyházak vezetőinek részvétele nélkül nem lehet béke. Kérlek, hogy Te, aki az emberi jogok mellett mindig kiálló vezető vagy, fogadd megértéssel a magyar álláspontot" – zárta Xavier Bettelnek írt levelét Orbán Viktor.

Miután többhetes vajúdás után elfogadták az Oroszország elleni olajembargó tervét, a magyar kormány kis híján megvétózta az egész szankciós csomagot, mert szerepelt rajta Kirill pátriárka. Bár Orbán a levelében azt állítja, hogy mindenki tudott a csúcson arról, hogy nem mennének bele a Putyin-párti főpap elleni büntetőintézkedésekbe, mégis mindenkit meglepetésként ért a vétó belengetése.

A Kirill pátriárkával kapcsolatos történések rendkívüli nemzetközi felháborodást váltottak ki, az Eurológus forrásai szerint ezzel utolsó támogatóit is elveszítette Magyarország a tagállamok körében, ugyanakkor Oroszország megdicsérte a kormányt. Xavier Bettel úgy fogalmazott: "Megegyeztünk, a megegyezés márpedig megegyezés. Tudni lehetett, hogy Kirill rajta van a listán.”

Orbán a háborút szító Kirillt védi, ez nem a vallásszabadságról szól

Első hallásra meglepőnek tűnhet, hogy a magát békepártiként beállító magyar miniszterelnök egy nyíltan háborúpárti vallási vezetőt a vallásszabadságra hivatkozva vesz védelmébe és ezzel vétózna az EU-ban, pedig a történteknek bőven voltak előjelei. Olyan előjelek, amelyek túlmutatnak a sokat hangoztatott gazdasági érdekeken, és inkább egy ideológiai szövetségre emlékeztetnek Putyin és Orbán között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

És akkor a kormány megvédte a rezsit és Kirill pátriárkát

Sikerült elfogadtatni az uniós olajembargó tervét, de úgy, hogy a magyar kormány újabb haragosokat szerzett; céges beszámolók tömegeit tették közzé; egyre inkább elszakadnak a hatósági árak a piaciaktól. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.

EUrologus EUrologus

Kiderültek újabb olajembargós részletek, így az is, mibe került Magyarországnak a Kirill pátriárka melletti kiállás

Véglegessé vált és a tagállamok is elfogadták a hatodik szankciós csomagot, amely akkor lesz hatályos, ha pénteken, vagy legkésőbb szombaton az EU hivatalos lapjában is megjelenik. Ugyanakkor valamennyi fontos részlet már ismert, ezek pedig beárnyékolják azokat a győzelmi jelentéseket, amelyeket a magyar kormány hangoztat.