szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több orosz forrás szerint is elfoglalták Liszicsanszkot, de ukrán katonák arról számolnak be, hogy még harcolnak a városban. Az orosz-ukrán határ orosz oldalán, Belgorodban lakóépületeket ért támadás. Itt követjük az orosz-ukrán háború eseményeit.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Zelenszkij – Liszicsanszk a gyenge pont, máshol haladunk előre

Volodimir Zelenszkij ukrán államfő közölte, mindent megtesz annak érdekében, hogy felgyorsítsa az Ukrajnának ígért külföldi fegyverek leszállítását.  Az Anthony Albanese ausztrál miniszterelnökkel folytatott kijevi tárgyalások után nyilatkozó politikus hangsúlyozta: a kelet-ukrajnai Liszicsanszk, az utolsó ukrán kézen volt Luhanszk megyei város az ukrán hadsereg gyenge pontja. „Abban a térségben nincs előnyünk, de más területeken ellentámadásban vagyunk” - mondta.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

Ukrajna beismerte Liszicsanszk és Luhanszk megye elvesztését

Súlyos harcok után az ukrán védők kénytelenek voltak elhagyni állásaikat Liszicsanszkban – jelentette be vasárnap este az ukrán vezérkar. Ez azt jelenti, hogy a kelet-ukrajnai szakadárok és az orosz hadsereg egységei közös erővel elfoglalták a kelet-ukrajnai Luhanszk megye teljes területét. Az oroszok és a szakadárok most a Donyec-medence másik megyéjére, Donyeckben összpontosítják erőiket, itt több jelentős település, egyebek mellett Szlovjanszk és Kramatorszk is az ukrán hadsereg kezén van. A harcok itt is dúlnak már, a hét végén mindkét várost rakétavetőkkel lőtték az oroszok.

Kirill pátriárka szerint Oroszország senkinek sem árt, csak irigylik

Oroszország soha senkinek sem ártott, s azért viszonyulnak sokan negatívan az oroszokhoz, mert irigylik az országukat – ezt Kirill pátriárka, az orosz ortodox egyház feje mondta egy Kalinyingrádban tartott istentiszteleten. Az egykori KGB-ügynök kijelentette: „Sokan támadnak manapság hazánkra, pedig tudjuk, hogy országunk senkinek sem ártott. Nem azért támadnak ránk, mert rosszak lennénk, hanem azért, mert mások vagyunk. Ez a másság irigységet, gyűlöletet és dühöt gerjeszt, de mi nem tudunk megváltozni”. A dollármilliárdokban mérhető vagyont felhalmozott Kirill az az egyházi vezető, akit Magyarország nem engedett felvenni az Oroszország elleni EU-s szankciós listára.

Egy gyermek is van a szlovjanszki halálos áldozatok között

Egy gyermek is meghalt vasárnap Szlovjanszkban, amikor az oroszok erők rakéta sorozatvetőkkel tüzet nyitottak a kelet-ukrajnai városra. Az akcióban hat ember vesztette életét és tizenöten sebesültek meg. A vasárnapi volt az utóbbi hónapok egyik legsúlyosabb támadása Szlovjanszk ellen.

A törökök megállították az állítólag lopott ukrán búzát szállító orosz teherhajót

A török vámosok feltartóztatták az állítólag lopott ukrán búzát szállító orosz teherhajót - jelentette be Ukrajna Ankarai nagykövete.
A teherhajó az Azovi-tenger partján lévő, orosz ellenőrzés alá került ukrán kikötőből, Berdjanszkból indult, és a törökországi Karaszuba tartott.

15 millió négyzetméternyi lakás vált lakhatatlanná Ukrajnában

Mintegy 800 ezer ukrán vesztette el az otthonát az Oroszország által Ukrajna ellen február 24-én indított háború miatt - jelentette ki Olena Suljak ukrán parlamenti képviselő. "Az orosz megszállók több mint 15 millió négyzetméternyi ukrán lakást tettek tönkre. A legtöbb kár a lakásállományban Donyeck, Harkov, Kijiv és Csernyihiv megyékben keletkezett" - közölte a parlamenti képviselő.

Egyre több volt szovjet tagköztársaság fél Oroszországtól

Üzbegisztán nyugati felében található a hivatalosan állami szuverenitással rendelkező Karalkalpaksztán. A törvények szerint akár ki is válhatna, ha akarna, ám a most bejelentett országos népszavazás célja az, hogy elvegyék az önállósulás jogát a mintegy kétmillió ember lakta területtől. Az ok: Karalkalpaksztán jó kapcsolatot ápol Moszkvával, s sokak szerint az oroszok támogatják a helyi függetlenségi csoportokat. A népszavazás ötletének nyilvánosságra kerülését követően zavargások törtek ki a térségben és ezért Taskent egy hónapos időszakra rendkívüli állapotot hirdetett Karalkalpaksztánban. A félelem annak elelnére jogos, hogy Üzbegisztán nem is határos Oroszországgal.

A volt szovjet tagköztársaságok Moszkvával kapcsolatos félelmeiről itt olvashat.

Hat halott Szlovjanszkban az orosz rakétámadás után

Az utóbbi hónapok legsúlyosabb orosz rakétatámadása érte vasárnap a kelet-ukrajnai Szlovjanszk városát. Az ukrán hadsereg kezén lévő településre legalább 15 rakéta hullott, több helyen heves tűzvész tombol. Hatan meghaltak, legalább tizenöten megsebesültek. Az oroszok lőtték Kramatorszk városát is, ott a rakéták nem oltottak ki emberéleteket.

Erősnek érzi magát Lukasenka fehérorosz diktátor

Kezd ismét harciassá válni Aljakszandr Lukasenka fehérorosz diktátor, most éppen nyugati szomszédjait fenyegeti rakétacsapásokkal.  Arról is beszélt, hogy a nyugatiak el akarják foglalni Fehéroroszország és Ukrajna egyes területeit. „Utasítást adtam egy hónappal ezelőtt arra, hogy vegyék célkeresztbe a szomszédos államok döntéshozó központjait” – jelentette be.

Hivatalos képek a pusztítás nyomairól

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!