szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Oroszországban olyan álláshirdetéseket adnak fel, ahol a jelentkezési feltételek között szerepel a gránátvető kezelése.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Katonai szakértők szerint Oroszország „bújtatott mozgósítást” indított azzal a céllal, hogy több katonát szerezzen anélkül, hogy elrendelné a teljes mozgósítást – ami lehetővé tenné az emberek besorozását. Szerintük valószínűtlen, hogy Oroszország egész Ukrajnát el tudja foglalni anélkül, hogy formálisan is hadviselő féllé nyilvánítsa magát, de Moszkva ezt nem hajlandó megtenni, mert fél a saját állampolgárai ellenállásától.

A Kreml eddig "különleges katonai műveletként" hivatkozott a konfliktusra, és nem volt hajlandó háborúnak vagy inváziónak nevezni. Kamil Galejev, független orosz elemző, a washingtoni Wilson Központ volt munkatársa a The New York Timesnak nyilatkozva elmondta: „Oroszországnak nehézségei támadtak a toborzással és a mozgósítással. Valójában minden lehetséges eszközt bevetve, kétségbeesetten próbál minél több emberre szert tenni”.

Az önkéntesek motiválását csillagászati fizetésekkel próbálja megoldani, ez havi 2000 és 6000 dollár (kb. 800 ezer és 2,5 millió forint) között mozoghat – ez jóval több, mint az 700 dolláros ( kb. 282 ezer forintos) oroszországi havi átlagfizetés. A háború előtt a szerződéses közlegények havi 200 dollár (kb. 80 ezer forint) zsoldot kaptak.

Több ezer online álláshirdetés is megjelent, és az olyan globális hirdetőportálokon, mint, a Head Hunter, a közelmúltban olyan felhívások jelentek meg, amelyek műszakiakat keresnek, vagy olyanokat, akik képesek gránátvetőt kezelni. A hirdetésekben szó nincs Ukrajnáról és általában rövid távú, körülbelül három hónapos ajánlatokat tartalmaznak. „Lehet, hogy csak be kell juttatni őket a hadseregbe, és ha már a hadseregben vannak, akkor kitalálni, hogy mihez kezdjenek velük” – tette hozzá Galejev.

(Sky News)

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Szigorít Litvánia, eszkalálódhat a kalinyingrádi helyzet, elzárhatja a Gazprom a gázcsapot – a háború hétfői hírei

Az oroszok már pénteken kemény eszközök alkalmazásával fenyegették meg a litvánokat, ha továbbra sem engednék át a Kalinyingrádba tartó orosz áruforgalmat az országuk területén. A szokásos éves karbantartási munkálatokat végzi el a Gazprom az Északi Áramlaton, viszont sokakban felmerült a kérdés, hogy vajon a munkálatok végeztével újraindul-e a gáz a vezetékekben

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!