szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyorsított felvételi eljárást kért az ukrán elnök a katonai szövetségtől.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ukrajna hivatalosan is benyújtotta a NATO-hoz való csatlakozási kérelmét – jelentette be Volodimir Zelenszkij elnök, közvetlenül azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a négy ukrajnai megszállt terület Oroszország általi törvénytelen annektálását hivatalossá tevő rendeleteket. Erről itt írtunk bővebben:

A kocka el van vetve: Oroszország hivatalosan is elrabolta Ukrajna ötödét

Vlagyimir Putyin pénteken bejelentette, Oroszország „elfogadja" négy, Ukrajnához tartozó megye - Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk - csatlakozási kérelmét. Az orosz államfő ezzel kizárta a közeli béke, de még a tűzszünet esélyét is: az annexió után Kijevnek és Moszkvának nincs miről tárgyalnia.

Zelenszkij a NATO-csatlakozási kérelmet bejelentő videóüzenetében azt mondta, Ukrajna "döntő lépést tesz a szabad nemzetek teljes biztonsága érdekében". Az ukrán elnök szerint már bizonyították, hogy megfelelnek a szövetség előírásainak, most pedig aláírják Ukrajna gyorsított NATO-csatlakozási kérelmét. Zelenszkij kijelentette, hogy felszabadítja országa "teljes területét", és jelezte:

Látjuk, ki fenyeget minket. Látjuk, ki kész ölni és csonkítani. Akit az ellenőrzési övezetének kiterjesztése érdekében nem riaszt vissza semmilyen kegyetlenség.”

Az Ukrajna elleni orosz agresszió feltámasztotta a katonai szövetséget, Svédország és Finnország a csatlakozás kapujában állnak, a legutóbbi csúcson pedig hivatalosan is a NATO biztonságát fenyegető hatalomként határozták meg a tagállamok Oroszországot.

Mielőtt Oroszország februárban Ukrajnába küldte volna fegyveres erőit, Moszkva jogilag kötelező erejű garanciákat követelt arra, hogy Ukrajnát soha nem veszik fel az Egyesült Államok vezette katonai szövetségbe, a NATO-ba.
Állítólag Oroszország többek között ezt használta ürügyként az úgynevezett különleges katonai művelet megindításához.

Mielőtt Oroszország februárban Ukrajnába küldte volna fegyveres erőit, Moszkva jogilag kötelező erejű garanciákat követelt arra, hogy Ukrajnát soha nem veszik fel az Egyesült Államok vezette katonai szövetségbe. Oroszország többek között ezeknek a garanciáknak a hiányát használta ürügyként a Kreml által különleges katonai műveletnek nevezett háború megindításához.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Putyin bejelentette a négy kelet-ukrajnai régió Oroszországhoz "csatlakozását", Zelenszkij közben ellenállásra buzdít – háborús híreink

Az orosz elnök néhány nappal azután jelentette be a kelet-ukrajnai területek bekebelezését, hogy a négy megyében „álnépszavazással” döntöttek az Oroszországhoz való csatlakozásról. Az ukrán elnök eközben az oroszokkal szembeni ellenállásra buzdította a kaukázusi népeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!