szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ügyvédje szerint Vlagyimir Kara-Murza nem fogja elismerni bűnösségét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Vádat emeltek hazaárulás miatt Vlagyimir Kara-Murza (képünkön) Kreml-kritikus ellenzéki újságíró ellen Oroszországban – közölte csütörtökön védője, Vagyim Prohorov. Prohorov szerint Kara-Murza ellen azért emeltek vádat, mert külföldi szerepléseiben bírálta az orosz vezetést.

„Védencünk ellen hazaárulásért emeltek vádat három eset miatt, amik során nyilvános rendezvényeken bírálta az orosz vezetést Lisszabonban, Helsinkiben és Washingtonban” – mondta az ügyvéd. Prohorov azonban hozzátette: Kara-Murza nem fogja elismerni bűnösségét.

"Ez a gyilkosok rezsimje, és ezt hangosan ki kell mondani" - Így büntetik az orosz ellenzékiek utolsó mohikánját

Miközben egyre valószínűbbnek tűnik, hogy megvalósul az a fogolycsere, amely során az orosz illegális fegyverkereskedő Viktor But hazakerülhet, cserébe az amerikai Brittney Grinerért és Paul Whelanért, viszonylag kevés szó esik a hónapok óta orosz börtönben sínylődő Vlagyimir Kara-Murzáról, az egyik utolsó, még Oroszországban tartózkodó ellenzékiről. Pedig kalandos élete van, és kétszer meg is mérgezték már.

A nyomozók úgy vélik, a férfi hosszabb ideje együttműködött egy NATO-tagországgal. A Kommerszant című gazdasági lap az RT orosz állami televízió pedig arról számolt be, hogy „Kara-Murza éveken át Oroszország biztonsága ellen irányuló segítséget nyújtott NATO-tagállamok szervezeteinek, és ezért havonta mintegy 30 ezer dolláros díjazásban részesült”.

Oroszországban akár húsz év börtönnel is büntethetik az államtitoknak minősülő értesülések megosztását egy külföldi állammal, az ellenség oldalára való átállást,

valamint az Oroszországi Föderáció biztonsága ellen irányuló, idegen országnak nyújtott pénzügyi, műszaki-technikai, konzultációs vagy egyéb segítség nyújtását. Júliusban egy másik büntetőeljárás is indult Kara-Murza ellen, amiért több éven át az Oroszországban nem kívánatosnak minősített Nyílt Oroszország nevű mozgalom koordinátora volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!