szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy megrendezettnek látszó videó és azóta leleplezett darkwebes álkereskedők voltak a bizonyítékok, amivel a nyugatról segítségként érkező Javelin páncéltörő rakéták állítólagos ellopását igyekeztek alátámasztani. Erre hivatkozva harsogták nyáron a propagandaoldalak és szakértőik az állítólagos ukrajnai fegyverlopásokat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Magyar Nemzet, illetve az általuk hivatkozott, Habony Árpád alapította V4NA hírügynökség ukrajnai fegyverlopásokkal foglalkozó híreit vizsgálta meg alaposabban a tényellenőrzést előtérbe állító Lakmusz.

A lap szerint túlzó és megalapozatlan állításokat tartalmaznak azok a hírek, amelyek – például egy V4NA által terjesztett videó alapján – arról szóltak, hogy állítólag Ukrajnából származó Javelin rakétákat találtak egy albán rendszámú kocsiban, azok amikben kormánypárti intézetek szakértői beszéltek az Ukrajnának adott nyugati fegyverek feketepiacra kerüléséről, illetve amik azzal ijesztgettek, hogy ezek a fegyverek terroristákhoz és bűnözőkhöz kerülhetnek.

A Lakmusz szerint ugyan az Europol kockázatként kezeli, hogy az Ukrajnának adott fegyversegély esetleg csemépészáruvá válthat, de mindezidáig egyetlen olyan eset sem ismert, amikor bizonyítottan ilyen fegyverek kerültek volna elő a feketepiacról.

A fentebb idézett cikkek alapjául szolgáló információk hitelessége ugyanakkor erősen kérdéses: a videón szereplő kocsin hamisnak tűnő rendszám van, a fegyverek helyett csak tokok látszanak, a beszélő furcsa kevert ukránt beszél, a darkwebes kereskedők és áruik pedig nem valósak, és gyanítható, hogy eleve az orosz propagandagépezet hozta őket létre.

(Nyitóképünkön: Javelint lő ki egy katona)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!