szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár Kijev nem vállalta a felelősséget a Kercsi-szoros hídjának felrobbantásáért, korábban magára vállalta az oroszok által megszállt Krímben lévő célpontok elleni, nyáron végrehajtott támadások sorozatát - emlékeztet a CNN, amely a robbanás következményeit elemzi.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A CNN elemzése szerint a legfontosabb következmény, hogy az oroszok utánpótlási gondjai csak nőnek ezáltal. Orosz tisztviselők közölték, hogy szombat estére a híd épségben maradt útszakaszain korlátozott mértékben újraindult a gépkocsiforgalom, és a híd vasúti pályáin újraindult a vonatközlekedés. A teherautókat azonban arra kérték, hogy kompokkal keljenek át a szoroson - jelentette az állami média. A rossz időjárás miatt rázós kompátkelésre vagy rendkívül veszélyes légi teherszállító járatokra lehet most szükség a Krímbe és a frontvonal felé irányuló katonai szállítmányok megerősítéséhez, ami nagyobb nyomást gyakorol a keletebbre, Melitopolon keresztül az Azovi-tenger partján átmenő egyetlen vasúti pályára.

Az is fejtörést okozhat az oroszoknak, hogy szombaton Oroszország Donyeck belsejében lévő vasúti csomópontját is találat érte.

A CNN elemzése szerint Putyin most nehéz választás előtt áll. Vagy további terheket rak azokra a katonai erőire, amelyek utánpótlási gondokkal küzdenek, vagy részben visszavonja a hadseregét. Utóbbival biztosítaná, hogy a félszigeten lévő jelentős erőforrásaikat ne vágják el.

Putyinnak választania kell, hogy a siker egyre csökkenő esélyével táplálja-e nagyobb ambícióit, vagy pedig egy olyan cél köré csoportosítja erőit, amelynek elérésére nagyobb esélye van. "Az egyik a katasztrofális összeomlás veszélyét hordozza magában, ami az egész brutális ukrajnai kalandját és valószínűleg az uralmát is veszélyezteti. A második azonnali arculatvesztéssel jár, de nagyobb eséllyel tarthatja fenn Ukrajna kisebb részeinek megszállását" - írja a CNN elemzője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Tech

Krími hídrobbantás: hárman meghaltak, de mi okozhatta a detonációt?

Három halottja biztos van a szombat reggeli robbanásnak, ami részben romba döntötte a Kercsi-szoros feletti hidat. A robbanás konkrét módja azonban még kérdéses. Az oroszok szerint egy teherautó robbant fel, de ezt egy brit védelmi szakértő nevetségesnek tartja.