szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz elnök szerint az ukrán katonai vezetési pontokra, ukrán kommunikációs és energetikai létesítményekre mértek csapást.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Orosz rakétacsapás érte a német konzulátusnak is otthont adó kijevi épületet – jelentette be a német külügyminisztérium szóvivője. Ugyanakkor azt is siettek közölni, hogy az irodaházat, amelyben normális körülmények között a konzulátus vízumosztálya működött volna, ők a háború kitörése óta nem használták, így a becsapódásnak nem voltak sérültjei.

Nem sokkal korábban közölte Bogdan Aurescu román külügyminiszter is, hogy Románia ukrán fővárosban álló nagykövetségétől alig 850 méterre csapódott be egy orosz rakéta.

Az orosz elnök közben az orosz biztonsági tanács ülésén jelentette be, hogy „masszív csapást mértek az ukrán katonai vezetési pontokra, ukrán kommunikációs és energetikai létesítményekre. Vlagyimir Putyin szerint ez válasz volt az ukrán terrortámadásokra, köztük a kercsi hídon elkövetett robbantásra. Kilátásba helyezte, hogy Oroszország kemény választ ad, ha ezek folytatódni fognak.

„A kijevi rezsim a tetteivel tulajdonképpen egy szintre helyezte magát a nemzetközi terrorista alakulatokkal, a leggyűlöletesebb csoportokkal. Egyszerűen lehetetlen az ilyen jellegű bűncselekményeket válasz nélkül hagyni” – hangsúlyozta Putyin.

Hasonlóan nyilatkozott az orosz célpontokról Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is. Mint elmondta, Moszkva elsődleges célpontja Ukrajna energiainfrastruktúrája, másodlagos célja pedig emberéletek kioltása volt. Az államfő közösségi oldalakon közzétett videójában arról beszélt, hogy a támadást szándékosan időzítették a reggeli csúcsforgalom idejére, hogy a lehető legnagyobb veszteségeket okozzák.

„Ez egy kemény reggel. Terroristákkal van dolgunk” – szögezte le. „Pánikot és káoszt akarnak, el akarják pusztítani az energiarendszert” – mondta, és hozzátette, hogy a rakéták tucatjaival és iráni Sahíd típusú drónokkal végrehajtott csapások északról délre és keletről nyugatra vették célba az országot, Kijevet, valamint Hmelnickij, Lviv, Dnyipro, Vinnicja, Zaporizzsja, Szumi, Harkiv vagy éppen Zsitomir térségét eltalálva. „Átmeneti áramkimaradások lehetségesek, de a győzelembe vetett bizalmunk nem törik meg” – hangoztatta a Kijev belvárosában kültéren forgatott videóban. „Az ellenség azt akarja, hogy féljünk, azt akarja, hogy az emberek elmeneküljenek, de mi csak előre mehetünk, és ezt a csatatéren is megmutatjuk” – tette hozzá, és felszólította az ukránokat, hogy maradjanak az óvóhelyeken.

Az Európai Unió is elítélte, és förtelmesnek nevezte a Kijev és a többi ukrán város ellen intézett orosz támadásokat. Kijelentették, hogy háborús bűntettnek tekintik a polgári lakosság ellen intézett rakétacsapásokat. Az oroszok tettét barbárnak és gyávának minősítette Peter Stano, az Európai Bizottság szóvivője, és hozzátette, hogy ellentétben állnak a nemzetközi emberi jogi törvényekkel.

A háború híreit itt olvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!