szerző:
Földes András
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Munkatársunknak, Földes Andrásnak kelet-ukrajnai riportjútján tűnt fel az új jelzés, ami tankokról, teherautókról, gépkocsikról egyaránt visszaköszönt. Utánajárt annak, mi ez, és miért csak hét hónappal a háború kezdete után kezdték használni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Ukrajna ellen vívott orosz agresszió közismert jele a Z, amelyet a támadók festettek fel a tankjaikra, harci járműveikre, majd az elfoglalt területek házfalaira. Később pedig megjelent az oroszok hódítását támogató felületeken, szimbólumokban is.

Hét hónappal a támadás után váratlanul az ukrán katonai járműveken is megjelent egy hasonló, egyszerű, kézzel festett, de jól azonosítható jel:

egy fehér kereszt.

Földes András

Amikor a keleti frontvonal közelében megláttam az első kereszttel festett katonai teherautót, még azt gondoltam, hogy az egészségügyi kontingens egy járművéről van szó. Hamarosan azonban egyértelművé vált: a páncélozott járműveken, tankokon, teherszállítókon, és a katonai használatú civil autókon is megjelent a festett, vagy szimplán ragasztószalaggal összeállított motívum.

A megkérdezett katonák megerősítették, hogy a kereszt az ukrán harcoló egységeket jelzi. Az eredetéről kérdezve őket azonban a vállukat vonogatták. Egy tiszt gondolta csak, hogy a motívum a kozák keresztre vezethető vissza. Egy angolul jól beszélő katona pedig azt árulta el, hogy tudomása szerint néhány hete kezdték használni.

Földes András

A jelenségre végül Wagner Péter külpolitikai szakértő adott magyarázatot. “Ezeknek a jeleknek az lehet a szerepük, hogy az alakulatok jól meg tudják különböztetni magukat az ellenségtől, és jól láthatóak legyenek drónok, repülőgépek számára.”

Földes András

A külpolitikai szakértő szerint a harctéri megkülönböztető jelzésnek azonban inkább csak a támadó félnél van szerepe. “Amikor az egyik fél nyomul előre, akkor olyan helyeken is felbukkanhat, ahol a saját oldala nem feltétlenül várja, és így fontos, hogy egyből látható legyen, melyik oldalhoz tartozik. A védekező fél ugyanakkor jellemzően nem mozog, neki az ilyen jelzés nem lényeges.”

Földes András

Így vált érthetővé, hogy miért most, hét hónappal a háború kezdete után jelent meg az ukrán fél katonai jelzése. Az ukrán hadsereg néhány hete ugyanis védekezőből támadóvá vált, folyamatosan szorítva ki az oroszokat a keleti megyékből. Ebben a hadműveletben pedig már fontos, hogy minden egység könnyen be tudja magát azonosítani az új jellel, a kereszttel.

Földes András Ukrajnában készített videós riportjai hamarosan láthatóak lesznek a HVG360-on. Útjáról, benyomásairól hazatérése után a hvg.hu közéleti podcastja, a Fülke adásában mesélt. A beszélgetés az alábbi cikkben hallgatható meg:

Fülke Földes Andrással: Tíz nap a posztapokaliptikus Kelet-Ukrajnában

Mi jár egy újságíró fejében egy aknamezőn? Hogyan bújnak elő azok, akiket hét hónap orosz megszállás után felszabadítanak? Mi történik ott, ahol még mindig zajlanak a harcok, és hogyan lehet ezt az egészet feldolgozni? Erről mesélt közéleti podcastunk legfrissebb adásában kollégánk, aki másfél hetet töltött a Putyin által annektált területeken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!