szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legesélyesebbnek tartott brit kormányfőjelölt hivatalosan is bejelentette az indulását és azt, hogy összegyűjtötte az ehhez szükséges ajánlásokat.

Ahogy az várható volt, Rishi Sunak bejelentette, hogy elindul a brit miniszterelnöki posztért. Ahhoz, hogy ezt megtehesse, a pártja szabályzata szerint legalább száz alsóházi képviselő támogatását meg kell szereznie – ez már szombaton megtörtént, de a hivatalos bejelentést, hogy a volt pénzügyminiszter elfogadja a jelölést, vasárnap délelőtt tette meg. A The Guardian úgy számol, hogy már 130 konzervatív képviselő támogatta őt.

Korábban már Penny Mordaunt frakcióigazgató, korábbi védelmi miniszter is bejelentette, hogy összegyűjtötte a száz támogatót, és elindul. Azt egyelőre nem tudni, hogy Boris Johnsonnal mi lesz – a pár hónapja megbukott miniszterelnök az éjjel hosszan tárgyalt Sunakkal. Állítólag neki is meglehet a száz támogatója, de kérdés, hogy a korábbi botrányai után a saját pártja és parlamenti frakciója is mögéáll-e. Jellemző a helyzetre, hogy Sunakról és Mordauntról is elterjedt a hír, hogy egyezséget ajánlanak fel Johnsonnak, de mindkettejük stábja tagadta ezt.

Most hivatalosan a Konzervatív Párt vezetőjét választják meg, de mivel ők adják a parlamenti többséget, a szokásjog alapján a párt első embere lesz automatikusan az új miniszterelnök. Előbb a párt parlamenti képviselői szavaznak, ők választják ki azt a két jelöltet, akikről már a párt teljes tagsága szavaz, melyikük legyen az új kormányfő.

Boris Johnson júliusi bukása után Mordaunt a képviselők közti szavazáson esett ki, Sunak a második helyen végzett Liz Truss mögött. Truss kormánya nem húzta sokáig, alig másfél hónappal a hivatalba lépésük után az új miniszterelnök már be is adta a lemondását, így jöhet az újabb kormányfőválasztás.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván hvg360

Brit tragikomédia: így vittek gazdasági káoszba egy sikeres országot

Csak idő kérdése volt: miután teljes a gazdasági káosz, a konzervatív képviselők pedig kis híján egymást verték a parlamentben, lemondott az alig másfél hónapja hivatalban lévő brit miniszterelnök, Liz Truss, mert minden politikai támogatás elfogyott mögüle. Az országban nagyobb a baj annál is, mint ha egy egyszerű politikai válság lenne, a gazdasági krízis megoldását hiába keresi az a Konzervatív Párt, amely a bajok nagy részét saját maga okozta.