szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A New York Times által megszerzett inváziós tervek, illetve a támadást megkezdő csapatok felszerelési és kiképzésbeli hiányosságai azt mutatják, hogy nem igazán volt fogalma Moszkvának arról, hogy mibe is kezd bele.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az orosz legfelsőbb vezetés azt várta a csapataitól, hogy a februári invázió kezdetét követően 13 órán belül már Kijev külvárosaiban legyenek – tárta fel a New York Times monstre oknyomozó anyaga. Az indokolatlan optimizmus nem csak a Belarusz felől Kijevbe készülődő csapatok esetében ragadta el a vezetést, a lap bizonyítékot talált arra is, hogy a 26 páncélosezred egy alakulatától például azt várták, hogy az ukrán határ átlépését követően 24 órán belül érje el a pozícióitól akkor 400 kilométerre található Dnyepert.

Nem ez az egyetlen ilyen irreális elvárás a lap által feltárt inváziós dokumentumokban, valójában az Ukrajna támadására sereglő csapattestek közül igen sokaknak adtak ki olyan parancsot, ami több száz kilométeres előrenyomulással számolt a háború kitörését követő órákban.

Ráadásul az orosz katonák és a hadvezetés felkészületlensége egészen hihetetlen állapotokat mutatott, a csapatok egy részének például a Wikipédiáról összeollózott leírásokat adtak a náluk lévő fegyverek használati utasítása gyanánt. A térképek is komoly hiánycikknek minősültek, bár a lap ismertet olyan eseteket is, amikor 60-70 évvel ezelőtti térképekkel próbálták befoltozni a hiányt.

Mindezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy az ukrán főváros februári bevételével kapcsolatos tervek csúfos kudarcot vallottak, és 10 hónappal a háború kitörését követően Kijev még mindig az ukránok kezén van.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Drónok bombázták Kijevet, Minszkben találkozik Putyin és Lukasenka - a háború hírei

„Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok február óta tartanak, az orosz erők több ezer civil életének vetettek véget. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk. A férfit azzal gyanúsítják a hatóságok, hogy államtitkokat árult el Moszkvának. A tervek szerint hétfőn repül Belaruszba az orosz elnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!