szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az európai és amerikai szállítmányokra várni kellett, az oroszbarátnak elkönyvelt bolgár kormány viszont a fű alatt igyekezett segíteni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Míg az Európai Unió és az Egyesült Államok közvetlen támogatására Ukrajnának várnia kellett, titokban az oroszbarátnak elkönyvelt Bulgária szállított üzemanyagot és lőszereket az ukránoknak – írja a Die Welt alapján a Guardian. Kiril Petkov bolgár miniszterelnök és Assen Vasziljev pénzügyminiszter is megerősítette, hogy Bulgária biztosította Ukrajnának a háború első három hónapjában az ukrán haderő lőszerszükségletének harminc, gázolajszükségletüknek negyven százalékát.

Ez a művelet annak tükrében érdekes igazán, hogy olyannyira a színfalak mögött zajlott, hogy Bulgária hivatalosan meg is tagadta a háború elején Ukrajna támogatását. Dmitro Kuleba a Die Weltnek adott interjújában elismeréssel beszélt az azóta ellenzékbe szoruló bolgár vezetőkről: „Kiril Petkov úgy döntött, hogy a történelem jó oldalán áll és segít nekünk abban, hogy megvédjük magunkat egy sokkal erősebb ellenséggel szemben”. Kuleba az interjúban arról beszélt, hogy Bulgária azután kezdte őket támogatni, hogy az első orosz rohamokat az ukrán sereg visszaverte, viszont még nem kapták meg az első fegyverszállítmányukat nyugatról.

Az üzemanyagot, amit Bulgária Ukrajnába küldött orosz kőolajból állította elő az orosz Lukoil. Egyetlen szállítmány sem közvetlenül ment Ukrajnába: az üzemanyagot Románián keresztül vitték a teherautók. Moszkva azonban értesült a szállítmányokról és a megtorlás sem maradt el: április 27-én közölték, hogy nem szállítanak több kőolajat Bulgáriának, emellett pedig folyamatos kibertámadásokkal sújtották az országot.

Petkovnak nem csupán azért kellett titokban dolgoznia, mert Bulgária lakosságának egy része nyíltan oroszbarát, hanem azért is, mert saját szocialista koalíciós partnerei is Kreml-párti politikát folytattak. Petkov egyetlen nyílt lépése az volt, hogy néhány nappal a háború kezdete után kirúgta védelmi miniszterét, aki nem volt hajlandó háborúnak nevezni az orosz inváziót.

A bolgár társadalom azért ellenezte Ukrajna nyílt támogatását, mert rettegtek attól, hogy belesodródnak a konfliktusba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!