szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem lett történelmi jelentőségű az a beszéd, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök mondott kedden délelőtt, három nappal a totális orosz invázió megindításának első évfordulója előtt és egy nappal azután, hogy amerikai kollégája, Joe Biden szintén történelmi jelentőségű látogatást tett Kijevben. A közel kétórás beszéd egyetlen igazán érdemi eleme a nukleáris fegyverarzenál korlátozását érintette, nyugatellenes kirohanásokkal spékelve.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az egész háború menetét befolyásolhatja az a néhány kiemelkedő jelentőségű esemény, ami a héten zajlik: Joe Biden elnök február 20-án Kijevbe látogatott, kedden már Lengyelországban, a NATO keleti szárnyának vezetőivel találkozik, miközben kedden az orosz elnök beszédére figyel a világ.

Miután köszöntötte a jelenlévőket és az orosz állampolgárokat, Vlagyimir Putyin beszédének kezdetén kardinális változásokról beszélt a világban. "Egy évvel ezelőtt a népünk védelmében, a fenyegetés likvidálása érdekében úgy döntöttünk speciális katonai műveletbe kezdünk. 2014 óta Donbasz azért harcol, hogy megvédje lakosait és az ő jogaikat" - mondta az elnök.

"Mindent megtettünk a békés megoldásért"

Ezután a kijevi rezsim gyűlöletkampányáról beszélt. "Tudják, hogy mindent megtettünk azért, hogy békésen rendezzük ezt a kérdést. Azonban a hátunk mögött egy teljesen más szcenáriót hoztak létre a nyugati hatalmak. Hazudtak és csak az időt húzták. Szemet hunytak a kijevi rezsim tömeggyilkosságai és a terrorcselekmények fölött" - beszélt. Az orosz elnök szerint már akkor nyugati fegyvereket exportáltak Ukrajnába nyugati országok, amikor még el sem kezdődödött a "különleges katonai művelet". Felemlegette, hogy nukleáris fegyverek telepítéséről is szó volt és a biológiai fegyverekről szóló orosz híreszteléseket is újra szóba hozta.

Putyin szerint a nyugati hatalmak saját népeiket is megtévesztették, amikor békés megoldásokról beszéltek a Donbaszban. "Saját érdekeinket védjük, nyíltan törekedtünk a párbeszédre. Ragaszkodtunk hozzá, hogy Európával és másokkal kiegyensúlyozott védelmi rendszerben éljünk egymás mellett. Azonban a NATO határaink melletti csapatösszevonásai szembementek ezzel. Egyetlen más országnak sincs annyi külföldi katonai bázisa, mint az Egyesült Államoknak. Az egész földgolyó tele van velük" - mondta az orosz elnök.


Vlagyimir Putyin szerint biztonságpolitikai aggodalmaikkal megkeresték a nyugati hatalmakat, őszintén közölték őket. Szerinte február 21-én, 22-én már minden készen állt az ukrán oldalon egy Donbasz elleni büntető offenzívára. Szerinte világos volt, hogy a Donbasz után Szevasztopolt fogják majd támadni a Krím-félszigeten.

"2021-2022-ben 7 nagyhatalom mindössze 60 milliárd értékben biztosított segélyt, cserébe teljes behódolást követeltek. Most pedig a háború pénzügyi támogatását biztosítják megállás nélkül, közben pedig egyfolytában Oroszországot hibáztatják" - mondta Putyin. Hozzátette, a nyugati hatalmak a demokrácia jelszava mögé bújva kirabolnak mindenkit és ellenségképet teremtenek az országaikban. 

"Neonáci jelzések vannak még a tankjaikon is"

Beszélt arról is, hogy a 30-as években a nyugati országok nyitották meg az utat a náci Németország előretörése előtt. "A történelem ismétli magát. Támogatták a 2014-es véres államellenes, alkotmányellenes [ukrán] puccsot. Emögött a kérlelhetetlen oroszgyűlöletük állt" - tette hozzá. Neonácinak nevezte a nyugatról szállított tankokon megjelenő inszigniákat, melyeket már a Whermachtban is használtak a második világháború alatt. Az orosz elnök szerint még az ördögtől is elfogadnának [az ukránok] fegyvereket.

MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Mihail Mecel

"Ahogy korábban mondtuk, az ukrán nép tússzá vált nyugati gazdáik kezében" - mondta Vlagyimir Putyin a lerohant Ukrajna lakóiról. Szerinte ágyútöltelékké váltak az ött élők és minden felelősség a háború áldozataival kapcsolatban a Nyugat és a kijevi rezsim felelőssége. "Egyre nagyobb hatótávolságú fegyverrendszereket vetnek be, ez pedig arra kényszerít minket, hogy egyre távolabb toljuk a konfliktus határvonalát a saját határainktól. Oroszországot lehetetlen legyőzni a hadszíntéren - ezt tudniuk kell" - tette hozzá.

Ezután arról beszélt, hogy tönkreteszik a saját országaikat is nyugaton, ahol már a pedofíliát is lehetővé teszik, sőt az egynemű házasságot, de ezzel szemben elnézőnek bizonyult, hozzátette, hogy felnőtt emberek azt csinálnak, amit akarnak. Azt azért elmondta, hogy a szent szövegekben is kételkedni kezdenek még a nyugati egyházi emberek is, "egy gendersemleges Istenről beszélnek, mit lehet erre mondani?" - tette fel a kérdést.

Az orosz elnök azzal folytatta a nyugatellenes kirohanását, hogy a Nyugati tovább fog próbálkozni az orosz társadalom felörlésével is. Erre használják az orosz nép soraiban élő árulókat is. Nem fogjuk levadászni az országunk ellen boszorkányüldözést folytatókat, éljenek csak együtt a szégyennel.

Ezután rátért arra, hogy az orosz nép maximálisan támogatja a "különleges katonai műveletet" és megérti annak indokait és hátterét. Megköszönte az orosz emberek hősies hozzáállását és az orosz hadsereg, valamint a szakadár területek haderőinek erőfeszítéseit is. "Fejet hajtok a rokonaik és családjaik előtt, az orvosok és ápolók előtt, a vasútvonalak karbantartói és mindazok előtt, akik életben tartják a védelmi vonalakat" - mondta, majd folytatta a sort a mezőgazdasági dolgozókkal, a tanárokkal, az újságírókkal, külön megemlítve a haditudósítókat.

Putyin ezután arról beszélt, hogy a Donbaszban és Luhanszkban élőket nácik támadják. A hirtelen felhangzó hangos tapsot ezután Putyin az érintett régióknak ajánlotta. Folytatta azzal, hogy új autópályát építenek a Krímbe, mellyel szorosabban összekötik majd Oroszország többi részével az Ukrajnához tartozó félszigetet.

Ezután rövid néma megemlékezést kért a jelenlevőktől a "katonai akcióban" elhunyt civil és katonai áldozatok emlékére. A csend után az ő áldozatukról és a családjaik támogatásáról beszélt. Egy különleges állami alap létrehozását jelentette be, amely segít majd szociális és egészségügyi támogatást nyújtani azoknak, akik részt vettek a háborús erőfeszítésekben. Hasonló áldozatos hozzállást vár el az elnök minden állami hatóság részéről. Szóbahozta a sebesült katonák pénzügyi támogatását is, melyekkel problémák akadtak az elmúlt időszakban.

MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Mihail Mecel

 

"Elfogadott tervünk van 2024-2025-ös évre, mely a hadsereg és a haditengerészet erősítését célozza. Ez elképesztően fontos - mondta Putyin, majd megemlítette a nukleáris kapacitások fenntartására fordított forrásokat is.

Az elnök ezután belügyi témákra is kitért, köztük egy lakásbérlés-támogatási projektről, mely különösen koncentrálna a katonai ifnrastruktúrához, gyárakhoz közel fekvő településekre.

"A szankciókat indító országok saját magukat büntetik. Azt mondják az állampolgáraiknak, hogy az oroszok a hibásak" - vont párhuzamot az orosz gazdaság és a külpolitika között az elnök. "A szankciók csak eszköz, a cél az állampolgárainknak okozott szenvedés, hogy destabilizálják a társadalmunkat, de ez nem fog sikerülni" - mondta Putyin és arról beszélt, hogy az orosz gazdaság egyensúlyban van, köszönhetően a sikeres gazdaságpolitikának, ami "nem pénznyomtatásból áll, hanem a gazdasági alapelveknek megfelelő döntések következménye".

Februárban és márciusban totális összeomlást jósoltak Oroszországnak, de ez nem történt meg az orosz elnök szerint, sőt több állami bevétel is megnőtt az elmúlt évben. Kitért az építőipar és a mezőgazdasági szektor sikereire is, például szerinte rekordmennyiségű gabonát sikerült betakarítani az elmúlt évben, 60 millió tonnát exportáltak, ami korábban szürreálisnak tűnt volna.

Putyin beszélt arról is, hogy nem hagyják beszakadni a munkaerőpiacot, ami most jobban áll, mint a világjárvány előtt, 3,7 százalékos munkanélküliségi rátával, ami a Covid előtt 4,7 százalék volt. A stratégiai cél újabb szintekre emelni az orosz gazdaságot, mert "nem csak kihívások, de lehetőségek időszakát éljük" - fejtette ki az orosz elnök.

Beszélt a kkv-k támogatásáról, útépítésről, iskolák, óvodák megnyitásáról, tudományos eredményekről, melyek mind a "közös siker" felé vezető győzelmek az odavezető úton.

Nagysebességű útvonal létrehozásáról beszélt több oroszországi kikötővárosba is, melyek az új külkereskedelmi partnerek felé gyorsítanák meg a szállítási kapacitásokat. Modernizálni kell szerinte a kelet felé tartó vasútvonalakat is és fejleszteni a szibériai távol-keletet is. Ezt követően az elnök hosszú ideig csak belügyi kérdésekkel foglalkozott, beszélt az adórendszer kreatív átalakításáról, a belföldi befektetési kedvről, high-tech termékek előállításáról.

Az orosz gazdasági és belügyi kérdések után visszatért az orosz külpolitikához. "Engedjenek meg egy kis filozófiai kitérőt. Emlékszünk a szovjet gazdaság utolsó nehéz éveire és a 90-es évek kaotikus helyzetére. Nem elég a nyugati gazdasági modelleket másolni. Tudjuk, hogy a nyugatiak arról beszéltek, hogyan kellene növekednünk nekünk. A gazdaságunk Nyugat-központú lett. A cél a gyors profit realizálás lett és nem fektettünk be hosszú távú projektekbe. Évekre volt szükség, hogy ezt a hozzállást megtörjük és látható eredményeket érjünk el, komoly állami befektetésekkel támogatva". Szerinte a nyugati termékek habzsolása vezetett oda, hogy már az orosz gyerekek is külföldre mennek tanulni. "Akik odamentek, egy idő után rájöttek, hogy a Nyugat csak kirabolja őket, míg ők az orosz bevételeikből élnek" - mondta Vlagyimir Putyin. Hozzátette, hogy senki nem kesergett azok miatt, akik jachtokat, kastélyokat veszítettek el a szankciók következtében, bár elismerte, hogy mindenkinek joga van hozzá, hogy külföldön vegyen ilyesmit, ha megengedheti magának, de tisztában kell lennie, hogy vásárolt státusza ellenére örökre másodrangú állampolgár marad külföldön.

Ehelyett azt ajánlja az orosz üzletembereknek, hogy fektessenek be anyaországukban, segítség a közös orosz jövőt ezzel és az ö jövőjük is itt lesz biztos. "A pénz, amit itt keresnek meg, itteni fejlesztésekbe kell, hogy visszafolyjon" - tette hozzá az elnök.

"Oroszország egy nyitott ország és egy különleges formája a civilizációnak. Az őseink ezt adták nekünk és nekünk ezt kell tovább adnunk. Saját erőforrásainkra fogunk támaszkodni. Nagylelkűek, együttérzőek vagyunk, tudjuk, mit jelent a barátság és megtartjuk a szavunkat. Segítünk azoknak, akik bajba kerülnek" - mondta Putyin, aki példaként említette az Olaszország részére nyújtott segítséget a Covid alatt, vagy a legutóbbi törökországi és szíriai földrengést.

Az elnökválasztás szerint 2024-ben a jogszabályoknak megfelelően zajlik majd. Hozzátette, hogy a biztonság és a nemzeti érdek fogja mindenek előtt irányítani a társadalmi dinamikát Oroszországban. "Oroszországnak joga van erősnek lenni!" - mondta Putyin elnök. Ezután kitért a kultúra és oktatás támogatásának fontosságára is, ezt különösen fontosnak tartja (az Ukrajnához tartozó) Donbaszban és Luhanszkban, ahol múzeumokkal, tanárok, tudósok támogatásával szeretnék, hogy érezzék az ott élők, hogy részei Oroszországnak. "Azoknak, akik Fehéroroszországban, vagy Donbaszban születtek és nőttek fel, harcoltak a függetlenségért, nekik különleges lehetőségeket kínálunk majd" - tette hozzá. Összességében az eddig csak részben elfoglalt és harcok dúlta régiók jövőbeni fejlesztéséről beszélt, majd rátért az orosz felsőoktatás közoktatás támogatására és a családok szociális támogatásainak részleteire - különösen az újonnan elfoglalt (szerk.: és még nem elfoglalt) területeken.

Vlagyimir Putyin kitért arra is, hogy igények érkeztek nukleáris intézmények ellenőrzésére is (itt vélhetően az ukrajnai zaporizzsjai erőműről beszélt). "Nem vagyunk hajlandóak egyoldalú vizsgálatokat engedélyezni. Az Egyesült Államok és a NATO deklarált célja legyőzni Oroszországot. Ezek után azt hiszik, hogy csak úgy bemehetnek a katonai igazgatás alá tartozó intézményeinkbe? Más, újabb stratégiailag kiemelt létesítményeinket is körbe akarják majd járni?" - tette fel a kérdést az elnök. "Az Egyesült Királyság és Franciaország is rendelkezik nukleáris arzenállal az Egyesült Államokon kívül, melyet ellenünk tartanak fent, ezt nyíltan vállalják is" - tette hozzá.

"A világ megváltozott 1945 óta, új hatalmi központok jöttek létre. Az Egyesült Államok persze próbálja saját érdekeihez igazítani a nemzetközi rendszert és állítja, Oroszországnak együtt kell működnie, többek között a nukleáris fegyverarzenál kezelésében is. Vagy ennyire cinikusak, vagy ennyire ostobák, de nekem tűnnek ostobának, stratégiai vereséget akarnak mérni ránk. Ennek része a stratégiai nukleáris fegyverzetről szóló egyezmények iránya is. Nem lépünk ki a megegyezésekből, de leállítjuk a tárgyalásokat erről, előbb megvárjuk, milyen cselekvésre hajlandóak a nyugati országok ennek érdékben" - beszélt hosszabban a nukleáris fegyverarzenál visszaszorításáról szóló egyezményekről Vlagyimir Putyin. Hozzátette, információik szerint Amerika újabb nukleáris fegyverek fejlesztésén dolgozik. "Természetesn nem fogunk először támadni!" - nyugtatott meg mindenkit az orosz elnök.

Ezután az elnök újra arról beszélt, hogy a háborús erőfeszítéseket az orosz nép teljes szívvel támogatja, önkéntesek érkeznek minden etnikumból, mindenféle vallási háttérrel a frontra. "Egyetlen nagy, egységes nép vagyunk. Magabiztosak az erőnkben. Az igazság velünk van!" - zárta beszédét Vlagyimir Putyin.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!