szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lapunk munkatársai, akik az orosz–ukrán háború kitörése idején is Kijevből jelentkeztek be, az évfordulóra újra Ukrajnába utaztak. Most ukrán kamionosokkal beszélgettek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrán fővárosba tart a HVG két munkatársa, Németh András és Túry Gergely, akik nemrég Kijev közeléből, egy parkolóból jelentkeztek be, ahol éppen brit páncélozott járműveket szállító kamionok álltak.

Stábunknak az ukrán sofőrök elmondták, hogy rendszeresen hoznak Csehországból és Lengyelországból ilyen, Spartan típusú harcjárműveket. A felvételen szereplő példányok Nagy-Britanniából érkeztek Varsóba, ott vették át őket az ukránok, majd Kijevből kerülnek a frontra.

Túry Gergely
Túry Gergely

Németh András emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok mostanáig 47, az Egyesült Királyság pedig 5 milliárd dollár értékben adott katonai felszereléseket Ukrajnának.

A sofőrök arról is beszéltek munkatársainknak, hogy semmi bajuk a magyar néppel, de nem értik, hogy miért éppen Magyarország nem hajlandó katonai segítséget nyújtani Ukrajnának. Azt is hozzátették, hogy sajnálják a magyarokat, akik egyedül maradnak, miközben az egész nyugati világ támogatja Ukrajnát.

Kollégáink kedden Lviv egyik belvárosi temetőjéből jelentkeztek be:

Temetés Lvivben: annyi sír, ahány napja tart a háború - Németh András videós tudósítása

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Mitrovits Miklós hvg360

Mitrovits Miklós: A fő kérdés, hogy miként lesz vége az ukrajnai háborúnak

Oroszország nem nyeri meg ezt a háborút. Legalábbis nem lesz mit ünnepelnie, nem lesz kézzel fogható nyeresége. Ukrajna esélyei jelentős részben a NATO-országok további magatartásától függnek. Az nem elképzelhető, írja szerzőnk, hogy ebből a háborúból „befagyott konfliktus" legyen. Alapvető területi kérdéseket kellene tisztázni ahhoz, és alapvető garanciák kellenek, hogy egy háborút lezáró megállapodás létrejöhessen.