Nagy Gábor
Nagy Gábor
Tetszett a cikk?

Most még nehezen megjósolható hatású bombaként robbant csütörtökön, hogy New Yorkban vádat emeltek Donald Trump ellen. Volt amerikai elnökkel soha nem esett meg ilyen csúfság, ami a jogi csata mellett olyan politikai vihart kelthet, amely teljesen átírja a forgatókönyvet 2024-es elnökválasztásra. Ahol Trump még akkor is indulhat, ha esetleg elítélnék.

Amerikai elnökválasztás 2024
A 2024-es amerikai elnökválasztás minden eseményét követjük a HVG-n és elmagyarázzuk, hogy milyen hatással lesz az eredmény az életünkre. Mit várhat a győztes Donald Trumptól a világ és mit vár Orbán Viktor?
Friss cikkek a témában

Nem is olyan sokat tévedett Donald Trump, amikor az általa létrehozott Truth Social közösségi platformon március 18-án – szokásához híven az emelt hangot kifejezően, csupa nagy betűvel – megjósolta, hogy a következő kedden vádat emelnek ellene, és letartóztatják. Amikor már a legtöbben arra számítottak, hogy a New Yorkban, zárt ajtók mögött tanúkat meghallgató és tanácskozó vádesküdtszék akár április végéig is elhúzhatja a döntést, tegnap váratlanul meghozta azt. Vagyis Trump csak kilenc nappal lőtt mellé.

Nem valószínű, hogy kedden letartóztatják Trumpot, de ami történik, az leginkább neki kedvez

Szombat reggel Donald Trump bejelentette saját letartóztatását, és csatába hívta követőit, hogy mentsék meg az igazságszolgáltatástól. A volt amerikai elnököt ezúttal egy pornósztárnak fizetett hallgatási pénz miatt vennék elő. "A VEZETŐ REPUBLIKÁNUS JELÖLTET ÉS AZ AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOK KORÁBBI ELNÖKÉT JÖVŐ HÉT KEDDEN LETARTÓZTATJÁK. TILTAKOZZATOK, VEGYÉTEK VISSZA A NEMZETÜNKET!"

A rendőri jelenlétet New Yorkban, és azon belül is különösen Manhattanban, a vádemelést kérő államügyészség előtt megerősítették, s minden egyenruhást – szám szerint 36 ezret – azonnal berendeltek szolgálatra péntek reggeltől, különös tekintettel a tömegoszlatási feladatokra. Trump ugyanis már az említett bejegyzésében tiltakozásra szólította fel a híveit, és senki nem akarja a Capitolium 2021. január 6-ai ostromának megismétlődését. Akkor a Trump által a Fehér Ház mellett tartott nagygyűlésről, a republikánus elnök vereségét elfogadni nem hajlandók, azt a demokraták csalásának tulajdonítók az amerikai kongresszus épülete ellen vonultak. Amire éppen úgy nem volt példa az USA történetében, mint arra, hogy egy volt elnök ellen bűnügyben vádat emeltek volna.

 

Az összes rendőrt berendelték New Yorkban
John Lamparski / AFP

Ketten megúszták. A republikánus Richard Nixont 1974-ben a lemondása után bíróság elé állíthatták volna a Watergate-botrány miatt, ám alelnöke és utódja, Gerald Ford elnöki kegyelemben részesítette. Ennek Ford megfizette az árát, mert elveszítette az 1976-os választást a megújulást hirdető georgiai demokrata kormányzóval, Jimmy Carterrel szemben. A demokrata Bill Clinton azt még megúszta, hogy a Monica Lewinsky gyakornoklánnyal folytatott viszonya ügyében, eskü alatt tett hamis vallomása – a szexuális kapcsolat tagadása – miatt a szenátus eltávolítsa a hivatalából, a mandátuma lejárta után azonban ugyanezért őt is vádemelés fenyegette. Ezt úgy kerülte el, hogy elnöksége utolsó napjaiban vádalkut kötött, pénzbírságért és az ügyvédi engedélyéről való átmeneti lemondásért cserébe eltekintettek a vádemeléstől.

Trumpot is egy nőügy miatt vonhatják felelősségre. A vádesküdtszék arra találta elégségesnek az Alvin Bragg manhattani kerületi ügyész által benyújtott bizonyítékokat, hogy a New York-i milliárdos a 2016-os elnökválasztás kampányában – annak is a finisében – törvényt sértett azzal, hogy 130 ezer dollárt fizetett a Stormy Daniels művésznevű pornószínésznőnek, hogy hallgasson arról az állításáról, hogy lefeküdt Trumppal. A volt elnök tagadja a szexuális kapcsolatot, és boszorkányüldözésnek minősítette – ahogy tette ezt a mostani vádemelés után is – az ellene folytatott eljárást. A botrányban szerzett hírnevét a pornószínésznő alaposan kiaknázta, többek között azzal, hogy Trump egóját rombolva közölte, az együttlét „élete legrosszabb 90 másodperce volt”.

 

Stormy Daniels
Tobias Schwarz / AFP

A vádemelés megtörténtével együtt a vádesküdtszék nem hozta nyilvánosságra, miért is fogalmaz meg vádat Trump ellen, ezért az ügyet végig figyelő jogászok egyelőre találgatásokra voltak kénytelenek hagyatkozni. Az egyik lehetőség, hogy a Stormy Danielsnek kifizetett 130 ezer dollárt a törvényeket megsértve könyvelték el jogi költségként Trump holdingjánál. A pénzt ugyanis a pornószínésznőnek az akkor még elnökjelölt ingatlanmágnás személyes ügyvédje, Michael Cohen utalta át, majd megtérítették neki. A másik lehetséges vád, hogy a hallgatási pénz kifizetésével Trump megsértette a választási kampányok finanszírozásáról szóló jogszabályt, azzal, hogy a 130 ezer dollár a saját vagyonából fizetett adománynak számít, és be kellett volna jelentenie.

A higgadtabb elemzések szerint – mint amit például a londoni The Economist rövid időn belül közölt – Trump a 2020-as választási csalás megalapozatlan vádjának hangoztatásával, majd a Capitolium ostroma idején a viselkedésével bebizonyította, hogy alkalmatlan az USA elnökének, mi több, újbóli megválasztása az Egyesült Államok és a Nyugat számára is veszélyeket hordoz, ám nem ez az ügy az alkalmas arra az ellene folyó vizsgálatok közül, hogy vádat emeljenek ellene.

Sőt, még vissza is üthet, mert ha meg is történik a vádemelés, talán ez a leggyengébb ügye, amely bíróság előtt megállhat.

 

Trump támogatói az elnök floridai birtokánál tiltakoztak a vádemelés ellen
Chandan Khanna / AFP

A vádalkut kötött Cohen lesz az ügyészség koronatanúja, aki már bűnösnek vallotta magát a kampányfinanszírozási törvény megsértésében. De abban is, hogy hazudott a kongresszusnak, amit könnyen kihasználhatnak ellene a szavahihetősége kikezdésére. A félrekönyvelés New York államban – főleg, ha először emelnek vádat valaki ellen – vétségnek számít, ami nem jár komoly büntetéssel, és jó ügyvéddel különben is kimagyarázható, az elkövetése a metropolisz ingatlanfejlesztői körében jószerével rutinnak számít.

A kampányfinanszírozási törvény megsértése hagyományosan meglehetősen rugalmas értelmezést kap – komoly mozgásteret nyitva politikusoknak, ami egy jó ügyvéddel szintén kihasználható –, két ilyen vádpont összekapcsolására pedig a vádemelés hírének robbanása után a jogi szakértők nem tudtak precedenst mondani. Mások azt emlegetik, hogy a New York-i területi szövetségi ügyészség 2019-ben – azután, hogy Cohen a vádalkujában bűnösnek vallotta magát – nem tartotta elégségesnek a bizonyítékot a vádemelésre, Bragg New York állam szintjén próbálkozik. Ahogyan 2021-ben a szövetségi választási bizottság sem indított vizsgálatot a kampányfinanszírozási törvény megsértése ügyében.

Mindez azért fontos, mert ha a posztjára demokrata színekben megválasztott Bragg vereséget szenved, és a bíróság megalapozatlanság miatt rövid úton kidobja a vádjait, vagy az esküdtszék nem találja bűnösnek Trumpot, akkor annak komoly politikai következményei lehetnek.

Nemcsak Trump dühöng, hanem a republikánusok vezetői is.

Kevin McCarthy képviselőházi elnök például kijelentette, megvizsgálják Bragg tetteit és felelősségét, amit több republikánus bizottsági elnök is emleget.

 

Tüntetők New Yorkban
John Lamparski / AFP

A vádemelés alaposan megbolygathatja a már megkezdődött 2024-es elnökválasztási kampányt is. Az indulását már bejelentő Trump a múlt héten a texasi Wacóban tízezrek előtt megtartotta a tényleges kampánynyitóját, míg Joe Biden még nem nyilatkozott hivatalosan, de úgy viselkedik, mint aki 81 évesen is sorompóba áll a második mandátumáért. Ha Trumpot felmentik, akkor politikai tőkét kovácsolhat belőle, és a most még ingadozó hívei közül sokan láthatják bizonyítottnak, hogy boszorkányüldözés folyik ellene. Az elkövetők pedig a Biden legnagyobb ellenfelét megsemmisíteni, a Fehér Házat minden áron megtartani akaró demokraták.

De elvileg az sem akadály, ha elítélik Trumpot, az amerikai alkotmány alapján ugyanis az ország elnöke csak három feltételnek kell, hogy megfeleljen: szülessen az Egyesült Államokban, legyen legalább 35 éves, és minimum 14 éve az USA állandó lakosa.

 

A New York-i állami ügyészség épületénél tüntettek Trump ellen
Vanessa Carvalho / AFP

Nemcsak a vádemelés történelmi, a látvány is az lesz, de aligha fogjuk látni. A tegnap esti értesülések szerint Trump kedden megjelenik New Yorkban, ahol minden bizonnyal „nem bűnösnek” vallja magát a meghallgatásán, amit a hírek szerint a nyilvánosság kizárásával tartanak – miközben a volt elnökre a neki járó titkosszolgálati ügynökök vigyáznak. A jogi eljárásnak megfelelően ujjlenyomatot vesznek tőle, és elkészül a Trumpot szemből és profilból ábrázoló, szokásos – és az amerikai mozifilmekből és tévés krimikből ismert – bűnügyi fotó. Amikért az amerikai és világlapok valószínűleg minden pénzt megadnának, de New York államban egy 2019-es törvény szerint – éppen a bulvármédia szenzációhajhászása és visszaélései miatt – megtagadhatják azok kiadását.

Azt viszont biztosra veszik, hogy Trumpot – szemben a jóslatával – nem tartóztatják le, hanem óvadék ellenében, vagy akár anélkül is szabadlábon védekezhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!