szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A támadások célja, hogy rombolja a Herszon városát időnként bombázó orosz csapatok harcképességét.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Dnyeper nyugati partját tartó ukrán csapatok Herszonnál gyakran kisebb rajtaütéseket hajtanak végre a keleti parton állomásozó oroszok ellen – írja a Reuters. Az oroszok tavaly november óta tartják állásaikat a folyó keleti partján, miután arra kényszerültek, hogy kiürítsék Herszon városát az előrenyomuló ukránok elől.

A helyzet annyiban látszik most változni, hogy közeleg az ukrán fél tavaszra prognosztizált ellentámadása és a rajtaütésekkel igyekeznek rontani az orosz csapatok harcképességén, akik időről időre tüzérséggel bombázzák Herszon városát.

„A csapataink gyakran tesznek látogatást a keleti parton, ahol rajtaütéseket hajtanak végre. Az ukrán fegyveres erők igen hatékonyan működnek” – jelentette ki Jurij Szobolevszkij a herszoni közigazgatás helyettes vezetője.

„Ennek az eredményei épp úgy fognak beérni, ahogyan a nyugati parton is történt, amikor egy hosszú és bonyolult hadművelet végén csapataink minimális veszteségekkel voltak képesek területeket felszabadítani. Most pont ugyanez történik a keleti parton” – közölte Szobolevszkij.

Az oroszok nem sokkal azt követően szállták meg a Herszoni területet, hogy megindították 14 hónappal ezelőtt az Ukrajna elleni támadásukat, jelenleg pedig a régió Dnyepertől keletre eső területeit tartják megszállás alatt. A katonai elemzők szerint az ukránok hamarosan ellentámadást indítanak, mely ellentámadás egyik célja elvágni azt a szárazföldi folyosót, ami Oroszország és az oroszok által megszállt Krím félsziget között húzódik. A Herszoni terület teljes egészének felszabadítása komoly lépés lenne ezen cél felé.

Az amerikai Institute for the Study of War katonai szakértői arról beszéltek a múlt héten, hogy az orosz hadibloggerek által posztolt, geolokalizált felvételek is azt bizonyítják, hogy az ukránok megvetették lábukat a folyó keleti partján.

Ezzel kapcsolatban Szobolevszkij nem árult el bővebb részleteket, mint mondta, a hadművelet hírzárlatot igényel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!