szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vlagyimir Putyin orosz elnököt nem is hívták meg a tanácskozásra, de a német kancellár előre közölte is, hogy a békejavaslata "komolytalan".

Megkezdődött Svájcban az ukrajnai békekonferencia szombaton. A megbeszélésen 92 ország vesz részt, – ott lesz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Olaf Scholz német kancellár, illetve Kamala Harris, az Amerikai Egyesült államok alelnöke is. Vlagyimir Putyin orosz elnököt ugyanakkor nem hívták meg.

A delegációk az ukrajnai gabonaexportról, az orosz ellenőrzés alatt álló zaporizzsjai atomerőmű biztonságáról, a nukleáris fegyverek használatának elutasításáról, valamint humanitárius kérdésekről, például a fogolycseréről akarnak tárgyalni. A találkozó

célja a lehető legszélesebb körű nemzetközi támogatás biztosítása az ukrán béketervhez, amely Oroszország teljes kivonulását követeli az elfoglalt ukrán területekről.

Kína lemondta a részvételét a tanácskozáson. Oroszország más szövetségesei, például India és a Dél-afrikai Köztársaság sem vesz részt, még miniszteri szinten sem képviselteti magát. Brazília pedig csak megfigyelőként lesz jelen. Magyarországot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter képviseli.

A találkozó svájci szervezői azt remélik, hogy még az idén döntés születik egy újabb konferenciáról, Moszkva részvételével.

Közvetlenül a csúcstalálkozó előtt Vlagyimir Putyin orosz elnök azt követelte, hogy Ukrajna a harcok befejezésének feltételeként mondjon le Donyeck, Luhanszk, Herszon, Zaporizzsja és a fekete-tengeri Krím félsziget területeiről. Putyin közölte, azonnal elrendeli a tűzszünetet, ha az ukránok elkezdik kivonni csapataikat a Moszkva által bekebelezett négy megyéből, és lemondanak a NATO-hoz való csatlakozásról.

Putyin arról is beszélt, hogy javaslatát a háború “végleges megoldásának” szánja, nem csak a jelenlegi állapotok befagyasztását szeretné elérni. “Azt sürgetjük, hogy lapozzunk tovább a történelemnek erről a tragikus lapjáról, és kezdjük meg lépésről lépésre helyreállítani az egységet Oroszország, Ukrajna, és egész Európa között” – mondta Putyin a javaslatáról.

Közölte Putyin, milyen feltételek mellett rendelné el az azonnali tűzszünetet

Oroszország területi követeléseinek elfogadásához kötné a fegyverszünetet, valamint ahhoz, hogy Ukrajna mondjon le a NATO-csatlakozásról.

Olaf Scholz komolytalannak nevezete az orosz elnök békejavaslatát. Scholz szerint Putyin javaslatai csak arra szolgálnak, hogy eltereljék a figyelmet a konferenciáról, a G7 vezetők nem is vitatták meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!