szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tervek egy NATO-val való konfliktus esetére készültek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Oroszország már évekkel az ukrajnai háború kitörése előtt felkészítette a haditengerészetét arra, hogy nukleáris rakétákkal támadjon mélyen Európában fekvő célpontokat egy esetleges NATO-konfliktus esetén – írja a Financial Times titkos aktákra hivatkozva. 

A lap birtokába jutott, eredetileg orosz tiszteknek szóló prezentáció 2008 és 2014 között készült. Az akták tartalmazzák a hagyományos robbanófejeket vagy taktikai nukleáris fegyvereket hordozó rakéták célpontlistáját. Olyan Oroszországtól távoli célpontok térképei is szerepelnek benne, mint Franciaország nyugati partvidéke és a brit kikötőváros, Barrow-in-Furness.  

A dokumentum hosszan taglalja a nukleáris csapások korai alkalmazásának előnyeit, és az is kiderül belőle, hogy Oroszország továbbra is hadrendben tart hajókról indítható nukleáris fegyvereket, amelyek a szakértők szerint jelentős eszkalációs és baleseti kockázatokat hordoznak magukban. 

A dokumentum megjegyzi, hogy a haditengerészet „nagyfokú manőverezőképessége” lehetővé teszi, hogy „hirtelen és megelőző csapásokat” és „különböző irányokból masszív rakétacsapásokat” hajtson végre. Az is szerepel benne, hogy a nukleáris fegyvereket „általában” arra szánják, hogy „más megsemmisítő eszközökkel kombinálva” használják Oroszország céljainak elérése érdekében. 

A dokumentumokat áttekintő nyugati elemzők szerint ezek összhangban vannak azzal, ahogyan a NATO értékelte az orosz haditengerészet nagy hatótávolságú rakétacsapásainak fenyegetését, valamint azt a sebességet, amellyel Oroszország valószínűleg nukleáris fegyverek bevetéséhez folyamodna. Ugyanakkor a térképek inkább bemutató céllal, mint operatív felhasználás céljából készültek. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!