Tetszett a cikk?

A Wacław Felczak történész nevét viselő varsói és budapesti intézeteket 2017-ben hozta létre két külön törvénnyel a magyar Országgyűlés és a lengyel szejm a magyar–lengyel barátság és együttműködés további elmélyítése érdekében. A megszüntetés indokáról egyelőre nincs hír, de az a magyar társintézményt nem érintené.

A lengyel Wacław Felczak Intézet megszüntetésének tervéről a Rzeczpospolita konzervatív napilap számolt be elsőként, amelyben egyébként kisebbségi tulajdonos a Varga Zoltán által vezetett, a 24.hu hírportált is kiadó magyar Centrál Médiacsoport egyik leányvállalata. A lap utalt arra, hogy Donald Tusk kormánya már két olyan intézetet felszámolt, amelyet az előző jobboldali kormány elsősorban ideológiájának terjesztésére és közpénzek osztogatására hozott létre. Az évi 6 millió złotyból (kb. 570 millió forintból) működő Felczak Intézetet is bírálta már 2020-ban a magyar Állami Számvevőszéknek megfelelő Legfelső Ellenőrző Kamara pénzügyi szabálytalanságok miatt, sőt egy évvel később Mateusz Morawiecki akkori miniszterelnök hivatala kifogásolt több beszerzést és a vezetőknek kifizetett, törvénysértően magas pótlékokat. Az újságcikk után néhány nappal tényleg megjelent a lengyel kormány honlapján a törvénytervezet az intézet megszüntetéséről, indoklás nélkül.

A magyar Wacław Felczak Alapítványt egy 2017-es törvény hozta létre „a magyar–lengyel barátság legendás apostola, a közép-európai antifasiszta és antikommunista ellenállás hőse, Wacław Felczak professzor emlékének is adózva, a magyar–lengyel barátság hagyományának nemzedékek között történő átörökítése érdekében”. Erről Orbán Viktor miniszterelnök és Jarosław Kaczyński lengyel kormánypárti elnök 2016 elején, a váráról híres Nedecen tartott nem hivatalos találkozóján állapodott meg.

Az alapítvány vagyonát és működése költségeit az állam fedezi. Balog Zoltán akkori emberierőforrás-miniszter az indoklásban azt írta (pdf), hogy a híres történész (1916–1993) a nácizmus- és kommunizmusellenes lengyel ellenállás egyik vezető személyisége volt, a sztálinizmus idején bebörtönözték, továbbá „a nyolcvanas évek végén fontos hatást gyakorolt a magyar rendszerváltás folyamatára, a mai magyar többpárti demokrácia megalakulására is”.

A honlapja szerint élénk és sokirányú tevékenységet végző budapesti intézményt, amelynek kuratóriumát az évtizedek óta Magyarországon élő Biernacki Karol levéltáros, Lengyelország dél-alföldi tiszteletbeli konzulja vezet, jogilag nem érinti a varsói társintézmény esetleges megszüntetése, hiszen magyar jogszabály alapján működik. Köze azonban – a párhuzamos működés révén – biztosan van hozzá, így feltehető, hogy reagálni fog a várható varsói törvénymódosításra, de ez eddig nem történt meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!