Vizsgálat indult a novicsokmérgezés brit áldozata ügyében
A mérgezés célpontja, Szergej Szkripal szerint Putyin engedélye nélkül nem vetettek volna be novicsokot ellene.
MTI
Nyilvános vizsgálat kezdődött hétfőn Nagy-Britanniában annak a brit nőnek a halála ügyében, aki hat éve hunyt el novicsok idegméreg miatt.
Novicsokkal Szergej Szkripal egykori orosz–brit kettős katonai hírszerző ügynököt és lányát, Julija Szkripalt próbálták megölni 2018 márciusában a délnyugat-angliai Salisbury városában.
A szovjet hadsereg elitalakulatában, a desszantosoknál szolgált a később az orosz hírszerzésnek dolgozó Szergej Szkripal. Utána pedig átállt a britekhez, és pénzért elárulta a külföldön beépített orosz ügynököket. Most – lányával együtt – kómában fekszik egy angliai kórházban, miután egy hete ismeretlen tettesek idegmérget juttattak a szervezetébe.
A vizsgálat hétfői nyitónapján felolvasták Szkripal írásos nyilatkozatát, amelyben a volt ügynök kifejti azt a nézetét, hogy az ellene megkísérelt merénylethez szükség volt Vlagyimir Putyin orosz elnök engedélyére.
Szkripal az orosz katonai hírszerzés (GRU) ezredeseként a brit külső hírszerzésnek (MI6) is dolgozott. Hazájában 13 év fegyházra ítélték, de egy orosz–amerikai kémcsere keretében, elnöki kegyelemmel 2010-ben elhagyhatta Oroszországot, és letelepedhetett Nagy-Britanniában, ahol brit állampolgárságot kapott, és a mérgezéses incidensig Salisburyben élt.
A novicsokkal elkövetett mérgezést lányával együtt túlélte, jelenlegi tartózkodási helyüket a brit kormány titokban tartja.
A brit hatóságok a GRU három ügynökét gyanúsítják a merényletkísérlet elkövetésével. Oroszország ugyanakkor folyamatosan tagadja, hogy köze lenne a Szkripal-ügyhöz.
Néhány héttel a merényletkísérlet után két brit állampolgár, a 45 éves Charlie Rowley és 44 éves élettársa, a háromgyermekes Dawn Sturgess is súlyos mérgezést szenvedett, miután Salisburyben megtalálták a méreganyagot tartalmazó parfümösfiolát, amelyet a nyomozás adatai szerint a Szkripalék elleni támadás elkövetői közterületen elhajítottak.
Rowley-t hosszas kezelés után kiengedték Salisbury kórházából, Dawn Sturgess azonban 2018 júliusában ugyanebben a kórházban elhunyt. Az ő halálának ügyében kezdődött hétfőn nyilvános vizsgálat Salisburyben a brit legfelsőbb bíróság egyik nyugalmazott bírája, Anthony Hughes vezetésével.
A vizsgálóbizottság jogi főtanácsosa, Andrew O’Connor nyitóbeszédében elmondta: Dawn Sturgess szíve a mérgezés miatt leállt, és bár a kiérkező mentők a nőt újraélesztették és kórházba szállították, a szívleállás okozta agyi károsodás és a mérgezés egyéb hatásai miatt meghalt. O’Connor szerint a fiolában olyan mennyiségű novicsok idegméreg volt, amely több ezer ember halálát okozhatta volna.
Az Oroszország felelősségét tagadó moszkvai nyilatkozatokra rátérve a főtanácsos a vizsgálóbizottság elé tárt egy levelet, amelyben a brit kormány nemzetbiztonsági tanácsának akkori elnöke, Sir Mark Sedwill néhány héttel a merényletkísérlet után azt írta: ilyen jellegű merénylet elkövetéséhez „csak Oroszországnak voltak technikai eszközei, műveleti tapasztalatai és indítékai”.
Oroszország londoni nagykövetsége ugyanakkor hétfői nyilatkozatában „cirkusznak” minősítette a brit vizsgálatot.
Szkripalékat biztonsági okokból a vizsgálóbizottság nem idézte be személyes meghallgatásra. A volt orosz kettős ügynök azonban a bizottságnak írásos nyilatkozatot küldött, amelyben úgy fogalmaz: véleménye szerint Putyin az összes fontos döntést személyesen hozza meg, így „legalábbis engedélyeznie kellett” a novicsokkal megkísérelt merényletet.
Szkripal szerint súlyos büntetéssel kellene szembesülnie bármelyik GRU-parancsnoknak, aki ilyen döntést az orosz elnök engedélye nélkül meghoz. Azt is hozzátette: jóllehet az ő személyes véleménye az, hogy az ellene megkísérelt merényletet Putyin rendelte el, konkrét bizonyítéka erre nincs.
Szkripal a hétfői meghallgatáson felolvasott nyilatkozatában felfedi: soha nem gondolta volna, hogy Nagy-Britanniában kísérelnek meg merényletet ellene, hiszen ha meg akarták volna ölni, azt a börtönben is megtehették volna.
A meghallgatások várhatóan december elejéig tartanak, a bizottság jövőre teszi közzé vizsgálati jelentését.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.