Nem a győztes pártot, hanem a második helyezettet bízta meg kormányalakítással az osztrák államfő
Alexander Van der Bellen szerint a néppártiaknak és a szociáldemokratáknak kellene koalícióra lépniük.
hvg.hu
Az osztrák államfő, Alexander Van der Bellen kedden bejelentette, hogy az Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, a hivatalban lévő kancellárt, Karl Nehammert kérte fel a kormányalakításra, azzal a feltétellel, hogy elsősorban Ausztria Szociáldemokrata Pártjával (SPÖ) kell egyeztetniük.
Azt, hogy miért nem a választásokon legtöbb szavazatot kapott Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezérét, Herbert Kicklt bízta meg, azzal indokolta, hogy a választási győzelem nem jelenti azt, hogy automatikusan az első helyen végzett párt alakíthat kormányt – ha nincs abszolút többség, akkor szövetségkötésekre van szükség. Ez az, ami az FPÖ-nek nem sikerült: az ÖVP és az SPÖ is elzárkózott attól, hogy koalícióra lépjen velük.
Alexander Van der Bellen szerint a szeptember végén lezajlott választás tisztességes volt, de nyilvánvalóvá vált, hogy a jövő szempontjából fontos kérdésekben az érdemi álláspontok nagyon messze állnak egymástól, miközben megegyezésre, egységes megközelítésre lenne szükség – írja a Zeit.
A szeptember 29-i választáson a jobboldali populista FPÖ szerezte meg a szavazatok 29,2 százalékát, a konzervatív ÖVP 26,5 százalékkal a második helyen végzett, az SPÖ pedig 21 százalékkal a harmadik lett. A liberális NEOS-ra mindössze a szavazáson megjelentek 9 százaléka voksolt, míg a Zöldek 8 százalékra estek vissza.
Bejött a szélsőjobboldali Herbert Kickl trükkje, Karl Nehammer néppárti kancellár esélyhez jutott, a szociáldemokraták viszont katasztrofálisan leszerepeltek – néhány a megállapítások közül.
Borítékolható volt az Ukrajna csatlakozása elleni, a „nemzeti konzultációknál több, a népszavazásnál kevesebb” voksolás eredménye, amelynek nem csak a nemzet állítólagos egységének demonstrálása volt a célja, hanem a kampánygépezet éles tesztelése is.