Tetszett a cikk?

Iránból vagy Oroszországból kilőtt ballisztikus rakéták ellen egyaránt védi a lengyel légteret

A tengermelléki Redzikowóban 600 hektáros területen megnyílt, nem hivatalos adat szerint 900 millió dollárba került létesítmény az amerikai haditengerészet bázisa, de a NATO európai parancsnokságának alárendelve. Egy romániai, egy törökországi és egy németországi bázissal, valamint a spanyol partoknál állmásozó amerikai hadihajókkal együttműködve képez védőpajzsot ellenséges rakétatámadások ellen. Egyelőre 130 katona szolgál majd ott, de létszámuk 500-ra is nőhet.

Az egyébként sokszor ellentétben álló lengyel politikusok ritka egyetértésben méltatták az eseményt. Lengyelország a világ legnagyobb és leghatékonyabb légvédelmi rendszerének része lett – mondta Wladyslaw Kosiniak-Kamysz miniszterelnök-helyettes és védelmi miniszter, a kormányon belül gyakran különvéleményeket képviselő Parasztpárt elnöke.

Andrzej Duda köztársasági elnök megköszönte az amerikaiak együttműködését, és hangsúlyozta: a Lengyelországban szolgáló összesen 10 000 amerikai katona az ország biztonságának fő garanciája, viszont a NATO-tagállamok közül a lengyelek vásárolják a legtöbb amerikai fegyvert, közte vadászgépeket és harckocsikat, összesen a GDP csaknem 5 százalékát fordítva katonai kiadásokra. Az államfő emlékeztetett: a lengyeleket történelmük során többször cserben hagyták a szövetségeseik. „Önöké a világ legerősebb hadserege, nem menekülhetnek el” – mondta az amerikai főparancsnokhoz fordulva. Amire Mark Brzezinski varsói USA-nagykövet – a demokrata párti Carter elnök lengyel származású egykori főtanácsadójának fia – kijelentette, hogy Lengyelország biztonsága a visszatérő Trump elnöknek is a legfontosabb szempontjai közé fog tartozni.

Radoslaw Sikorski, Stuart Munsch és Andrzej Duda a bázis megnyitó ünnepségén
MATEUSZ SLODKOWSKI / AFP

A Duda elnökkel számos kérdésben szemben álló Radoslaw Sikorski külügyminiszter, aki Donald Tusk miniszterelnök Polgári Koalíciójának egyik lehetséges jelölje a jövő évi államfőválasztásra, azt tartotta a legfontosabbnak, hogy ennek a bázisnak az építése a politikai változásoktól függetlenül haladt a maga útján. 2008 óta, amikor pár nappal a Grúzia elleni orosz támadás után megállapodtak róla, és 2016 óta, amikor az alapkövet letették, mindkét országban több kormányváltás történt, de – bár az átadás néhány évet késett – ezt az ügyet mindegyik kormány fontosnak tartotta, vagyis ez nem csak a lengyel-amerikai, hanem a lengyel-lengyel szövetségnek is jelképe.

Stuart Munsch tengernagy, az amerikai haditengerészet európai és afrikai parancsnoka azzal egészítette ki az ünnepi beszédeket, hogy az új bázis „nem provokálni fog, csak védeni”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!