szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A 15 áldozatot követelő baleset komoly politikai vihart kavart az országban, az ellenzék bizalmatlansági indítványt is benyújtana a kormánnyal szemben, ha azt a házelnök hajlandó lenne napirendre tűzni.

Heves vita, majd verekedés tört ki a szerbiai parlament hétfői ülésén, a biztonsági személyzet közbeavatkozása ellenére kormánypárti és ellenzéki képviselők csaptak össze egymással.

Olgica Rajković on X (formerly Twitter): “Parlament Srbije, danas.Tuča, pljuvanje i vređanje… Ne zna se ko koga udara pic.twitter.com/zfwsC2Vh2Q / X”

Parlament Srbije, danas.Tuča, pljuvanje i vređanje… Ne zna se ko koga udara pic.twitter.com/zfwsC2Vh2Q

Az ellenzéki képviselők már az ülés elején nehezményezték, hogy a házelnök nem volt hajlandó napirendre tűzni a kormány elleni bizalmatlansági indítványt, majd a november elsejei, 15 áldozatot követelő újvidéki tragédia nem megfelelő kezelésével vádolták meg a kormányt és a kormánypártokat, azt állítva, hogy a mindent átszövő korrupció és a szakszerűtlenség okozta az újvidéki vasútállomás előtetejének leszakadását.

A lökdösődés és a verekedés akkor tört ki, amikor az ellenzéki bekiabálásokra reagálva a kormánypárti képviselők a korábban, 2000 és 2012 között kormányzó ellenzékieket vádolták meg korrupcióval és az országban tapasztalható bajok alapjainak megteremtésével. A képviselők többször is összecsaptak, és az ellenzék egy óriási, véres tenyeret ábrázoló transzparenst is kihúzott a teremben.

A parlament ülése a 15 áldozat emléke előtti egyperces tisztelgéssel kezdődött.

Az újvidéki tragédiával összefüggésben már 12 embert tartóztattak le, köztük Goran Vesic volt építésügyi minisztert, aki az előtető leszakadását követő napokban lemondott, ám a történtekért nem vállalta a felelősséget.

Csak sín és más semmi: Orbán és Lázár éppen szembemegy az újvidéki tragédia tanulságával

Magyarországon a kormány a minap megnyeste annak a vasúti beruházásnak a költségvetését, amelynek a szerbiai szakaszán 14 ember halálát okozta a hasonló önkényeskedés. Pedig korábban még szükségesnek tartották „a leromlott műszaki állapotú” állomásépületek felújítását, amit most mégsem finanszíroznak.

A tragédia miatt azonnal tiltakozásba kezdett az ellenzék, amely azt követeli, hogy a hatóságok tartóztassák le a felelősöket, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, valamint mondjon le a miniszterelnök és Újvidék polgármestere.

A szerződéseket azért szeretnék látni, mert a tragédia napján az illetékes miniszter és a pályaépítésért és -fenntartásért felelős vállalat azt közölte, hogy a szóban forgó előtető nem volt része a felújítási munkának, azonban számos, azóta készült felvétel tanúsága szerint közben módosítottak a szerkezetén, és további terhelésnek tették ki a hat évtizede épült szerkezetet.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, a munka azonban idén is folytatódott. Goran Vesic júliusban jelentette be, hogy befejezték a munkálatokat, az egész épület újra használható.

Aleksandar Vucsics köztársasági elnök az üggyel kapcsolatban leszögezte: a bíróságnak kell eldöntenie, ki a felelős a tragédiáért, de bizonyosan felelősség terheli mindazokat, akik nem gondoltak arra, hogy fel kell újítani a hatvan éve felhúzott épület minden részét. Nem azért kell megtalálni a felelősöket, hogy valakit bűnösnek lehessen kikiáltani, hanem azért, hogy hasonló esetek a jövőben ne fordulhassanak elő – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!