Levehetik a britek a terrorcsoportok listájáról az Aszad-rezsimet megdöntő szervezetet
A döntés azon múlik, hogy betartják-e ígéreteiket a kisebbségek védelméről.
HVG
Az Egyesült Királyságban lekerülhet a betiltott terrorszervezetek listájáról a szíriai Aszad-rezsimet megdöntő Hajat Tahrir al-Sam iszlamista szervezet – erről Pat McFadden brit kabinetminiszter beszélt a BBC-nek.
A brit közmédia emlékeztet, hogy a szervezetet korábban az al-Kaida fiókszervezetének minősítették az Egyesült Királyságban, és a terrorellenes törvény értelmében büntetendő, ha valaki csatlakozik hozzá, vagy támogatja azt. A szervezet vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani ugyanakkor elhatárolódott az al-Kaidától, és a különböző vallási csoportok és közösségek elfogadását ígérte.
Basar Asszad volt elnök a jelek szerint végleg feladta, és vannak arra utaló jelek, hogy a lázadók vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani békés átmenetre törekszik. Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.
McFadden a BBC rádióadásában azt mondta, al-Dzsolani „helyes dolgokat” mond a kisebbségek védelméről és az emberek jogainak tiszteletben tartásáról, ugyanakkor a brit kormány nem tudja, mi fog történni Szíriában. „Ha a helyzet stabilizálódik, dönteni fogunk arról, hogyan viszonyuljunk az ott felálló bármilyen rezsimhez”, közölte, hozzátéve, hogy sok múlik azon, megvalósulnak-e a szervezet kijelentései a kisebbségek és a polgárok védelméről.
A miniszter arról is beszélt, hogy nincs tudomása arról, hogy a brit kormánynak bármilyen kapcsolata lenne a Hajat Tahrir al-Sam felé, illetve közölte: nem érkezett kérés arra vonatkozóan, hogy a bukott szír elnök felesége, a brit útlevéllel rendelkező Aszma el-Aszad az Egyesült Királyságba utazzon.
A protokollt engedelmesen végrehajtó társból a találgatások szerint háttérhatalommá vált Basar Asszad szíriai elnök felesége, Aszma, akiről nem hiszik, hogy ne tudna a férje rezsimje által elkövetett kegyetlenségekről.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.