szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Úgy vélik, az arab királyságban túl sokszor szabnak ki halálbüntetést.

Szaúd-Arábiában legkevesebb 338 halálraítéltet végeztek ki tavaly, ami a legtöbb az ország történetében – írta a Reprieve brit jogvédő szervezet és az Európai-Szaúdi Emberi Jogi Szervezet (ESOHR) adatait idézve az AFP francia hírügynökség.

ESOHR on X (formerly Twitter): “IN 2024, #SaudiArabia broke its Historical Killing Records 👇↗️ Highest execution record↗️ Highest executions of women↗️ Highest killing on drug offences↗️ Highest use of taazir sentences↗️ Highest killing for treason charges #KSAHistoricalExections #StopTheSlaughter pic.twitter.com/PXzz3aNpuX / X”

IN 2024, #SaudiArabia broke its Historical Killing Records 👇↗️ Highest execution record↗️ Highest executions of women↗️ Highest killing on drug offences↗️ Highest use of taazir sentences↗️ Highest killing for treason charges #KSAHistoricalExections #StopTheSlaughter pic.twitter.com/PXzz3aNpuX

Dzsaíd Básziuni, a Reprieve közel-keleti igazgatójának véleménye szerint ez a tény „jól jellemzi a Mohamed bin Szalmán koronaherceg vezette sivatagi királyság mai valóságát”. Hozzátette, „az ország nemzetközi és gazdasági partnerei nem mondhatják, hogy nem tudnak erről, de hallgatnak róla, vagyis nekik is vér tapad a kezükhöz”.

Taha al-Hadzsi, az ESOHR jogi igazgatója azt mondta, a szaúdi vezetés belpolitikai fegyverként használja a halálbüntetést, és minden korábbinál szélesebb körben, kevésbé súlyos bűncselekmények esetében is alkalmazza. Az igazgató szerint ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bárki halálra ítélhető, ha kannabiszos cigarettát szív, és abban az esetben is, ha nyilvánosan eltérő véleményt mond Mohamed bin Szalmánétól, a végrehajtó hatalom tényleges birtokosáétól.

A jogvédő szervezetek szerint az arab királyság túl sokszor szab ki halálbüntetést, ami ellentmond annak, hogy közben modernként és reformistaként mutatja be magát a világnak. A Reprieve és az ESOHR szerint ezt az a 2023 elején kiadott jelentésük is alátámasztja, amely szerint a koronaherceg 2015-ös trónra lépése óta több mint ezer kivégzést hajtottak végre az országban.

Szaúd-Arábia Mohamed bin Szalmán hatalomra kerülése óta ambiciózus reformpolitikába kezdett, hogy több külföldi turistát vonzzon az országba, és ennek tudható be az is, hogy elnyerte a 2034-es labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát.

(Kiemelt fotó: Mohamed bin Szalmán koronaherceg)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!