szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ahmed es-Saraa azután került hatalomra, hogy a Szíriát évtizedekig vezető Aszad elnök megbukott, és Oroszországba menekült.

Telefonon beszélt egymással Vlagyimir Putyin orosz elnök és az új szíriai adminisztráció vezetője, Ahmed es-Saraa – közölte a Kreml.

A beszélgetés során Putyin elmondta, hogy Oroszország kész segítséget nyújtani a szíriai társadalmi-gazdasági helyzet javításához, „beleértve a lakosok humanitárius segélyekkel való ellátását”. Közölte, hogy Oroszország elvi alapon támogatja Szíria egységét, szuverenitását és területi integritását. Rámutatott: fontos „a vezető politikai erők és a lakosság etnikai-felekezeti csoportjainak” részvételével az országban kialakult helyzet normalizálására és a „szíriaiak közötti párbeszéd” aktivizálására törekedni.

A felek emellett „a gyakorlati együttműködés számos aktuális kérdését is megvitatták a kereskedelemben, a gazdaságban, az oktatásban és más területeken”. A két vezető megállapodott, hogy folytatni fogják az olyan kapcsolattartást, mint amilyen az első orosz küldöttség látogatása volt az országban, hogy „kidolgozzák a kétoldalú együttműködés fejlesztésének széles körű menetrendjét”.

A Moszkva által támogatott Bassár el-Aszad elnök megdöntése után először januárban utazott orosz küldöttség Szíriába Mihail Bogdanov külügyminiszter-helyettes és Alekszandr Lavrentyjev, az orosz elnök szíriai különmegbízottja részvételével.

Moszkvának most azoknak kell keresnie a kegyeit, akiket pár napja még terroristának tartott

Komoly presztízsveszteséget könyvelhetett el az orosz államfő azzal, hogy az általa támogatott Bassár el-Aszad volt szíriai diktátornak menekülnie kellett a hazájából, miután Damaszkuszt bevették a lázadó erők. Ha ez nem lenne elég, lehetséges, hogy az egész közel-keleti és afrikai politikájukat újra kell gondolnia a Kremlnek, és búcsút mondhat Oroszország két szíriai bázisának is.

Tavaly november végén ellenzéki fegyveres alakulatok offenzívát indítottak a szíriai hadsereg állásai ellen, majd december 8-án bevonultak Damaszkuszba, Aszad elnök pedig lemondott, és Oroszországba menekült. Két nappal később Mohammed al-Basir, aki az Idlíb tartományban működő, úgynevezett megmentés kormányát vezette, bejelentette önnön kinevezését a 2025. március 1-jéig tartó átmeneti időszakra szíriai kabinetjének élére. Az új szíriai kormányzat vezetőjét, Ahmed es-Saraát január 29-én jelentették be Szíria elnökének az átmeneti időszakra.

Putyin januárban kijelentette, hogy Oroszország kész továbbra is biztosítani a szíriai nép számára a szükséges támogatást, abból kiindulva, hogy a szíriaiaknak maguknak kell meghatározniuk Szíria jövőjét, inkluzív párbeszéd útján. Szergej Lavrov külügyminiszter ugyanabban a hónapban arról beszélt, hogy Moszkva nyitott a konstruktív párbeszédre a Szíriával fenntartott kapcsolatok minden aspektusáról, a kétoldalú együttműködés kialakult alapjain.

Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő február 3-án azt mondta, hogy Oroszország folytatja a párbeszédet az új szíriai hatóságokkal minden témában, beleértve a tartuszi orosz haditengerészeti bázis használatáról szóló megállapodást is.

(Nyitókép: AFP / Ozan Kose)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!