Keith Kellogg, Donald Trump amerikai elnök Ukrajnáért felelős különmegbízott megérkezett Kijevbe. „Jó, hogy itt vagyok. Néhány nappal az ukrajnai orosz invázió harmadik évfordulója előtt ez egy lehetőség arra, hogy jól töltsük az időt” – mondta leszállva a vonatról.
Megérkezésekor Kellogg abban szabta meg saját feladatát, hogy meghallgassa Ukrajna aggályait és megfigyelje tapasztalatait, a megállapításait pedig továbbítsa a Fehér Házba. „Megértjük a biztonsági garanciák szükségességét, és megértjük a nemzet szuverenitásának fontosságát” – nyilatkozta Kellogg.
A látogatásra azután került sor, hogy európai körútja során a trumpi béketeremtés jegyében J. D. Vance amerikai alelnökkel és Pete Hegseth védelmi miniszterrel több fontos partnerhez és intézményhez ellátogattak a kontinensen, többek közt a Müncheni Biztonságpolitikai Konferenciára. Mindeközben kétoldalú orosz–amerikai külügyminiszteri találkozó zajlott le Szaúd-Arábiában.
Zelenszkij már hangsúlyozta, hogy Ukrajna nem fogadja el a háta mögött folytatott tárgyalások eredményeit.
A különmegbízott várhatóan két napnál is hosszabban marad Ukrajnában, a meghívását Volodimir Zelenszkij ukrán államfő is támogatta. „Szeretném meghívni, hogy látogasson el velem a frontvonalra. Nem hiszem, hogy nemet mondana” – közölte korábban az elnök.
Emellett Magyarország szomszédjában tartózkodása alatt a tervek szerint ukrán katonai és politikai vezetőkkel is fog találkozni, és Zelenszkij szerint kiemelt téma lesz a potenciális garanciák kérdése, hazatérésekor pedig Trump csapatával egyeztethet.
Ezzel az ukrajnai ritkaföldfémkitermelésről tárgyaló Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter után az új washingtoni adminisztráció második küldöttjeként ment a háborúban álló országba.
A trumpi béketeremtésnek eddig, úgy tűnik, hogy sarokpontjai közé tartozik az ukrán NATO-tagság témájának mellőzése, az elfoglalt területekről való de facto lemondás és az amerikai katonai jelenlét megúszása. Kellogg – mint ezt kifejtette Münchenben – ezenfelül azt gondolja, hogy erővel lehet biztosítani a békét, ami miatt az oroszoknak vannak kifogásaik a személye ellen. A Kyiv Independent cikke szerint ez és az „ukránbarát” álláspontja is lehet oka annak, hogy ukrajnai különmegbízott létére nem vesz részt a rijádi egyeztetésen, helyette Kijevvel tartja a kapcsolatot.