szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az ukrán elnök Donald Trump több állítására is reagált. Zelenszkij szerint nem négyszázalékos a támogatottsága, és nem kaptak 500 milliárd dollárt az USA-tól.

Sajnos Donald Trump elnök dezinformációs térben él – mondta Volodimir Zelenszkij szerdán Kijevben a CNN szerint. Az ukrán elnök arra reagált, hogy Trump arról beszélt, az ukránoknak „nem kellett volna elkezdeniük” az Oroszország elleni háborút, „megállapodhattak volna”.

Az amerikai elnök azután szólalt meg, hogy Rijádban amerikai és orosz küldöttség tárgyalt az ukrajnai háború befejezéséről, illetve a diplomáciai csatornák helyreállításáról. Zelenszkij azt mondta, hogy bár bármely országnak joga van kétoldalú kérdésekről tárgyalni Szaúd-Arábiával, az a tény, hogy az Egyesült Államok közvetlen tárgyalásokat folytatott Oroszországgal, Vlagyimir Putyinnak segítettek kitörni a nemzetközi elszigeteltségből.

Zelenszkij arra is reagált, hogy Trump azt javasolta, Ukrajnában tartsanak új választásokat. Szerinte a jelenlegi vezetés akadályozhatja a béketárgyalásokat. Emellé Trump azt is hozzátette, hogy a regnáló elnök támogatottsága 4 százalék körül lehet.

Zelenszkij azt mondta szerdán, hogy a legutóbbi felmérések szerint 57 százalékos a támogatottsága, „tehát ha valaki most le akar váltani engem, az nem fog működni”.

Újabb engedmény Oroszországnak: Trump választásokat akar Ukrajnában

Az országban háború van, alkotmányosan és gyakorlatilag is kivitelezhetetlennek tűnik egy választás. De az orosz narratíva átvétele mindenképpen jó pont Putyinnál.

Az ukrán elnök a sajtótájékoztatón cáfolta Trump állítását, hogy az USA 500 milliárd dollárt adott Ukrajnának. A Reuters szerint azt mondta, 67 milliárd dollárnyi fegyvert és 31,5 milliárd dollár költségvetési támogatást kapott Kijev, és ellenezte az ötletet, hogy „ásványkincsekben visszaadják” ezt az összeget. Úgy fogalmazott Zelenszkij, nem adhatja el az országot.

Donald Trump szerdán beszélt arról, hogy Ukrajna kezdte a háborút, és az országban választásokra lenne szükség, ami komoly felháborodást keltett mind Kijevben, mind az európai fővárosokban. Attól tartanak, hogy Trump egy gyors megállapodás reményében túl sok engedményt tett Vlagyimir Putyinnak, ráadásul már a személyes találkozójuk előtt, ami csak arra fogja ösztönözni az orosz vezetőt, hogy még képtelenebb követelésekkel álljon elő.

Jelenleg nincs olyan nyugati titkosszolgálat, amelyik úgy ítélné meg, hogy Putyinnak valóban szándékában áll a konfliktust a békés rendezés felé terelni. Minden jel arra mutat, hogy a végső céljai nem változtak: Ukrajna totális vereségét akarja, ezzel párhuzamosan pedig a nyugati világrend megroppantását.

A tárgyalások az orosz féllel a közeljövőben folytatódnak. Az amerikai külügyminiszter szerint a cél „a partneri viszony kialakítása”. Ez tulajdonképpen a 2014-es krími megszállás óta tartó amerikai Oroszország-doktrína (kapcsolatok leépítése, ellenségként való azonosítás) kukába hajítását jelentené. Európa pedig, úgy tűnik, képtelen lépni:

Trumpnak terve, Európának ereje és bátorsága nincs az ukrajnai békéhez

A Trump-tornádó elérte Európát, és jelentős károkat okozott az uniós berendezésben. Erről a kontinens országai is tehetnek, mert oly mélyre züllesztették katonai képességeiket, hogy bénultan nézhetik, ahogy az Egyesült Államok fejük felett átnyúlva, a megtámadott Ukrajnát kikerülve közvetlenül Oroszországgal egyeztet a békéről.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!