Letartóztatták az AFP újságíróját, akit a török tiltakozások miatt vettek őrizetbe
Törökországban az elmúlt napokban több újságírót is őrizetbe vettek annak ellenére, hogy csak a munkájukat végezték az isztambuli polgármester bebörtönzése miatt tartott tüntetéseken.
hvg.hu
Egy török bíróság őrizetbe vette az Agence France-Presse (AFP) fotóriporterét, Yasin Akgült az isztambuli polgármester bebörtönzése miatt tartott tüntetésekkel kapcsolatos nyomozás részeként – írta meg a Reutersa Török Újságírók Szakszervezete közleménye alapján, amiből az is kiderül, hogy már bíróság elé is állították az újságírót.
A Reuters megnézhette a bírósági határozatot, amely szerint a bíróság úgy döntött, hogy Akgült előzetes letartóztatásban tartják, amiért illegális gyűléseken és felvonulásokon vett részt, valamint azzal is vádolják, hogy a figyelmeztetések ellenére nem hagyta el a helyszínt.
A szakszervezet szerint Akgül egyike azoknak az újságírónak, akiket a bíróság előzetes letartóztatásba helyezett, mióta elkezdődtek a tiltakozások. Akgül és ügyvédei azzal védekeztek, hogy ő újságíróként tudósított a tüntetésekről, és kérték a szabadon bocsátását. Az AFP elnöke és vezérigazgatója, Fabrice Fries is Akgül azonnali szabadon bocsátását követelte, hangsúlyozva, hogy az újságíró nem vett részt a tüntetéseken, hanem csak tudósított róluk.
A török belügyminiszter kedden arról számolt be, hogy múlt szerda óta országszerte 1418 embert vettek őrizetbe, amiért részt vettek a tüntetéseken, közülük 478-at még aznap bíróság elé is állítottak.
A török elnök még ha akarta volna, sem tudta volna ennél jobban kiütni a tőzsdét és a lírát. Azzal, hogy támadást indított legnagyobb politikai ellenfele ellen, lényegében a saját munkáját teszi tönkre, hiszen az elmúlt két évben valamennyire sikerült helyrerázni a török gazdaságot és növelni a befektetők bizalmát.
Megvan a fővárosi költségvetés az év végéig, a kormány pedig kedvezményes lakáshitelt és az állami cégeknél folytatódó spórolást jelentett be. Eközben a nemzetközi színtéren arra készülnek, mi lesz, amikor hamarosan lejár a vámháború három hónapos tűzszünete.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.