Fülke: így tör világuralomra Kína – hogyan működik a soft power?
Törékeny világrendünk hatalmas forró pontján számtalan hatalmi érdek ér össze helyi sérelmekkel, Afrikában pedig Kína most a legnagyobb kavarógép. Vörös Zoltán Kína-kutatóval és Tarrósy István Afrika-kutatóval, a Pécsi Tudományegyetem oktatóival Lenthár Balázs történész és Kacskovics Mihály Béla beszélgetett.
Nem fogják megdönteni az Egyesült Államokat, de nem is akarják. Csupán találtak néhány olyan területet a világban, ahonnan a Nyugat vagy kiszorult, vagy csupán némi ösztökélésre vár, hogy hazatakarodjon. Kína, miközben súlyos belső problémákkal is küzd, benyomult Afrikába, és megtanulta, hogy miközben magát építi ott, segítsen a helyieknek is – hogy őket ne akarják hazatakarítani.
Afrikában viszont nem csak ők vannak ott: az Egyesült Államok prioritási listáján ugyan alacsonyan áll a kontinens, de nem felejtették el, az egykori gyarmatosítók még jelen vannak, feltűnt Törökország, Oroszország pedig évtizedek óta helyezkedik. Kacskovics Mihály Béla és Lenthár Balázs Vörös Zoltánnal és Tarrósy Istvánnal mutatta be, hogyan fonja Kína maga köré a világot.
A Tisza jelöltje 42 százalékot, míg a körzetet 2022-ben megnyerő Hadházy Ákos 18 százalékot kapna Zuglóban a 21 Kutatóközpont mérése alapján. A felmérést készítő intézetet vezető Róna Dániel szerint csak az a biztos, hogy a Fidesznek aligha osztanak lapot. A HVG azt is kiderítette, kit indít a kormánypárt.