Hogyan vethetett ki Trump viszontvámokat lakatlan szigetekre?
Meglepő módon a nagyrészt pingvinek és elefántfókák által lakott területeknek van gazdasági kapcsolata az Egyesült Államokkal.
hvg.hu
Brutális viszontvámokat jelentett be Donald Trump, magyar idő szerint szerdán este. A vámok által súlyott területek kektött vannak elsőre kevésbé fontosnak tűnő, de annál furcsább helyszínek is.
Vajon, hogyan kerülhetett fel két apró, távoli, pingvinek és fókák által lakott antarktiszi helyőrség is viszontvámok célpontjai közé? A Heard és a McDonald-szigetek Ausztráliától mintegy 4000 kilométerre találhatók. A terület hét napos hajóúttal érhető el, és nagyjából egy évtizede nem látogatta őket ember – írja a lap.
A Heard-sziget kopár, jeges és teljesen lakatlan. Itt található viszont Ausztrália egyetlen és legnagyobb aktív vulkánja, a Big Ben. Ezen túl nagyrészt gleccserek borítják. A feljegyzések szerint utoljára 2016-ban merészkedtek emberek a szigetre, amikor egy rádióamatőrökből álló csoport az ausztrál kormány engedélyével onnan sugározott adást.
A sziget egyébként szerepel az UNESCO világörökségi listáján, mint a külső hatásoktól, idegen állat- és növényfajoktól mentes, emberi hatásoktól érintetlen ökoszisztéma ritka példája. Mike Coffin, a tasmániai egyetem munkatársa – aki többször járt már a környező vizeken – a BBC-nek kétkedését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a szigetnek jelentős lenne az Egyesült Államok irányába a kereskedelmi forgalma. „Nincs ott semmi” – fogalmazott.
Azonban a lap szerint a professzor tévedett, a Világbank exportadatai szerint ugyanis a szigetek az elmúlt években rendszeresen exportáltak – igaz csak kis mennyiségű – terméket az Egyesült Államokba. 2022-ben pedig 1,4 millió dollár értékben vásárolt a területről az Egyesült Államok meg nem nevezett „gépipari és elektromos termékeket”. A lap az üggyel kapcsolatban kereste az Egyesült Államok és Ausztrália érintett kereskedelmi minisztériumait is, de egyelőre nem kaptak választ.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.