szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A jövő év első felében lehet a fellebbviteli tárgyalás.

A francia Nemzeti Tömörülés és a párt európai parlamenti képviselői által alkalmazott asszisztensek juttatásainak hűtlen kezelése ügyében első fokon elítéltek közül 12 ember, köztük Marine Le Pen fellebbezett az ítélet ellen – közölték pénteken igazságügyi források.

A fellebbezés határideje csütörtök éjfél volt. Az elítéltek nagyjából fele úgy döntött, elfogadja az első fokú ítéletet.

A párizsi büntetőbíróság március 31-én két év letöltendő és két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a francia ellenzéki politikust, és azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól. Abban találták bűnösnek, hogy a Nemzeti Tömörülés 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül pártcélokra használt fel. Az ügyben további 23 vádlottat hat hónaptól négy évig terjedő felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt egy három tagú bírói testület.

Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves ellenzéki politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson.

A vádlottak kisebb száma miatt a fellebbviteli tárgyalás, amelyet 2026 első felére tervez a francia igazságszolgáltatás, és amelynek döntése az év nyarán várható, rövidebb lesz, mint az első, amely két hónapig – 2024. szeptember 30. és november 27. között – tartott hatalmas.

Az első fokú bíróság Marine Le Pen azonnali eltiltását a politikai választhatóságtól azzal indokolta, hogy fennáll a visszaesés veszélye, mivel a politikus nem ismerte el a tényállást, és nem is tudatosult benne a választott képviselői tisztséggel járó rendkívüli tisztesség követelménye, illetve az ezzel járó felelősség.

Elítélése óta Le Pen és pártja politikai döntésnek, demokratikus botránynak, a bírák beavatkozásának minősítette a bírósági döntést. A vádlottak túlnyomó többsége ártatlannak vallotta magát.

A múlt hétvégén több ezres tüntetést hozott össze vasárnapra a Nemzeti Tömörülés. Le Pen a vasárnapi tüntetésen arról beszélt, hogy „harcolnunk kell azokkal, akik minden lépésünket elgáncsolnák”, majd kiemelte: „Franciaország léte a tét”.

A szélsőjobboldali vezető kijelentette: nem fogja elismerni a bűncselekményt. Arról beszélt, hogy „a mi küzdelmünk békés és demokratikus lesz”, példaképeként pedig beszédében többször is Martin Luther Kinget hozta, hiszen „ma a francia polgári jogok forognak kockán”. Le Pen beígérte, hogy „minden lehetséges jogi eszközt fel fogunk használni azért, hogy elindulhassunk a következő elnökválasztáson, így véget vethessünk azon erőfeszítéseknek, melyek Franciaország demokratikus rendjét számolnák fel”.

A Le Pen-ügyről itt írtunk bővebben.

Elnökjelölt talán nem lesz az elítélt Le Pen, de bosszúja még nagyobb káoszba lökheti a francia belpolitikát

Óriási politikai vihart kavar Franciaországban, hogy a sikkasztásért elítélt Marine Le Pen valószínűleg nem indulhat a 2027-es elnökválasztáson. A globális szélsőjobb máris baloldali beavatkozással vádolta a bíróságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!