szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Pekinget fontos kapcsolatok fűzik Pakisztánhoz, ahogy India is fontos partnere, amellyel a közelmúltban kezdett javulni a viszony. Pekingnek nem tenne jót egy háború a szomszédban, a kínai külügy így önmérsékletre és deeszkalációra szólított fel.

„India és Pakisztán egymás és Kína szomszédjai is, és mindig is azok lesznek” – mondta szerdán Kína külügyi szóvivője, amint a mindkét országgal szomszédos ázsiai hatalom nyugalomra intette a háború küszöbén álló feleket.

Kína felszólította Indiát és Pakisztánt, hogy maradjanak nyugodtak, tanúsítsanak önmérsékletet, és tartózkodjanak olyan lépésektől, amelyek tovább bonyolítanák a kialakult helyzetet – közölte a kínai külügy.

A kasmíri mészárlás után elég egy szikra, hogy háború robbanjon ki India és Pakisztán között

Két nap alatt majdnem lenullázta a diplomáciai és gazdasági kapcsolatát az ellenséges viszonyban lévő India és Pakisztán a Kasmírban elkövetett véres merénylet után. Az újdelhi kormánynak súlyos csapást jelentő támadás retorziói közül a legdurvább a kétoldalú vízszerződés indiai felfüggesztése, amit Pakisztán háborús oknak nevezett.

Peking eszkaláció miatt aggódik, és sajnálatosnak nevezte a pakisztáni célpontokra mért indiai csapásokat – idézi az MTI Kína intését. Emellett felszólalt az eszkalációt kiváltó mészárlás ellen is: „Kína ellenzi a terrorizmus minden formáját” – nyilatkozta a kínai szóvivő. Peking többször is felszólította a pakisztáni kormányt, hogy tegyen átfogóbb intézkedéseket, miután a délnyugat-pakisztáni militáns csoportok korábbi támadásai kínai munkásokat is célba vettek.

India és Pakisztán között április végén újult ki a feszültség, amikor a vitatott hovatartozású Kasmír indiai ellenőrzés alatt álló részén egy pakisztáni terrorcsoport 26 halálos áldozattal járó támadást követett el. India szerint a fegyvereseket Iszlámábád támogatta, amit a pakisztáni kormány következetesen tagadott.

Peking és Újdelhi erős gazdasági szálakkal kötődnek egymáshoz, és a diplomáciai kapcsolataik javultak az elmúlt időszakban, miután tárgyalásos úton kezdtél el rendezni a Himalájában fennálló határvitákat, és párbeszéddel próbálják elsimítani a konfliktust, mely az elmúlt években több, botokkal és kövekkel egymásnak eső indiai és pakisztáni katona halálát okozta.

India próbál kedves lenni az oroszokkal és az amerikaiakkal is Kína miatt

Diplomáciai roham indult Indiáért az ukrán háború kapcsán, és a hatalmas ország kötéltáncot jár. A tét, hogy az USA el tudja-e szakítani hagyományos szövetségesétől, Oroszországtól.

Ezzel együtt Pakisztán egyre közelebb kerül Kínához, amint a hagyományosan semleges India nyugati irányba, különösen az USA felé kezdett el nyitni. Ez abban is megnyilvánul, hogy jelenleg Pakisztán a legnagyobb (és szinte egyetlen nagy) kínai fegyverimportőr. Az elmúlt fél évtizedben a nemzetközi fegyverbeszerzéseinek több mint 80 százaléka Pekingből származik a dél-ázsiai országnak. Ez viszont Kína számára is jó lehetőség, hogy tesztelje a „szűz” fegyverrendszereit.

Ma hajnalra India több vadászgép elvesztésével járó támadást indított Pakisztán területe ellen, amik Újdelhi szerint a terrorszervezetekhez kötődő létesítményeket vettek célba. Iszlámábád ellencsapásokkal válaszolt. Mindkét országban számos civil áldozatról tudni.

A kirobbanó konfliktus aktualitásairól és hátteréről itt írtunk bővebben:

Az India és Pakisztán közötti háború egyre közelebbinek tűnik, és mintha mindkét fél évek óta erre készülne

Meglepően erőteljes támadást intézett India szerda hajnalban Pakisztánra, hogy megbosszulja a két héttel ezelőtti kasmíri merényletet. Félő, hogy a több mint két évtizede nem tapasztalt harcok a két nukleáris fegyverrel rendelkező rivális között szélesebb körű háborúhoz vezethetnek. Mindkét fél eltökéltnek tűnik az új katonai beszerzései miatt, miközben szinte teljesen beszüntették a gazdasági és kereskedelmi kapcsolataikat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!