szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai kormány közölte, hogy az elkövetkező hónapokban további afrikáner menekülteket fognak fogadni.

Megérkezett hétfőn az Egyesült Államokba azoknak a dél-afrikai állampolgároknak első csoportja, akiket a Trump kormányzat azért fogad be, mert véleményük szerint az afrikai köztársaságban igazságtalan faji megkülönböztetéssel és erőszakkal kell szembenézniük. Az afrikánerek Dél-Afrika első európai telepeseinek leszármazottai, és az ország fehér lakosságának többségét teszik ki.

Az ötvenkilenc afrikánert, akik között nők és gyermekek is voltak, Christopher Landau amerikai külügyminiszter-helyettes fogadta a Washingtonban található Dulles nemzetközi repülőtéren.

„A mai napon az Egyesült Államok egyértelmű üzenetet küldött, összhangban a kormányzat Amerika mindenek előtt (America First) külpolitikai menetrendjével, amely szerint Amerika lépéseket fog tenni a faji megkülönböztetés áldozatainak védelme érdekében. Kiállunk e menekültek mellett, akik az Egyesült Államokban jobb jövőt építenek maguk és gyermekeik számára” – áll az amerikai külügyminisztérium közleményében.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma szerint senkinek sem szabad attól tartania, hogy kártérítés nélkül elkobozzák a tulajdonát, vagy hogy etnikai hovatartozása miatt erőszakos támadások áldozatává válik. Az amerikai kormány azt is közölte, hogy az elkövetkező hónapokban további afrikáner menekülteket fognak fogadni, és „segítenek nekik újjáépíteni az életüket a nagyszerű országukban”.

A közelmúltban fogadták el a Dél-afrikai Köztársaságban azt a törvényt, amely lehetővé teszi a földterületek közérdekű kisajátítását az 1948 és 1994 közötti fajüldöző rendszer során elkövetett igazságtalanságok jóvátételére.

Donald Trump februárban jelentette be, hogy az Egyesült Államok befagyasztja a Dél-Afrikának nyújtott segélyeket és egyéb segítségnyújtást egy új törvényre hivatkozva, amely végső soron földek kisajátítását is lehetővé teszi az apartheid jóvátétele jegyében. A Fehér Ház álláspontja szerint a jogszabály az afrikai országban élő fehér kisebbség elleni hátrányos megkülönböztetésre alkalmas.

Az amerikai elnök ezután rendeletében jelezte, hogy az „Egyesült Államok bátorítja az afrikáner menekültek áttelepülését”, később pedig a közösségi médiában “népirtásnak” nevezte a dél-afrikai helyzetet. “Elveszik a fehér farmerek földjét, majd megölik őket családtagjaikkal együtt” – írta a Truth Social platformon.

A Dél-afrikai Köztársaságban, ahol Donald Trump nagy támogatója, Elon Musk is született, a fehér kisebbség a lakosság valamivel több mint 7 százalékát teszi ki, de 2017-ben a mezőgazdasági területek 72 százalékát birtokolta. A dél-afrikai kormány szerint ennek oka a gyarmatosítás, valamint az, hogy az apartheid idején a fekete lakosságot kifosztották. Ez utóbbi felülvizsgálatáról 1994 óta több törvényt fogadtak el az országban.

A dél-afrikai külügyminisztérium közleménye szerint „a diszkriminációs vádak alaptalanok”, ugyanakkor közölték azt is, hogy a kormány nem akadályozza azokat a dél-afrikaiakat, akik el akarják hagyni az országot.

„Dél-afrikaiaknak az Egyesült Államokba telepítése menekültstátusz címén teljes egészében politikai indokon alapul, és megkérdőjelezi Dél-Afrika alkotmányos demokráciáját, azét az országét, amely valódi üldöztetéseket élt át az apartheid idején” – áll a dél-afrikai külügyminisztérium közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!