Nyílt levelet írtak orosz politikai foglyok a világ vezetőinek: „A meggyőződésünk miatt szenvedünk”

„Mindannyiunkat egy dologért büntetnek – azért, mert polgári álláspontot képviselünk” – írták.

  • HVG HVG
Nyílt levelet írtak orosz politikai foglyok a világ vezetőinek: „A meggyőződésünk miatt szenvedünk”

„Mi, orosz politikai foglyok, felhívással fordulunk minden olyan nemzetközi vezetőhöz, akit érdekel, hogy emberek a meggyőződésük miatt szenvednek” – ezzel a sorral kezdte tizenegy bebörtönzött orosz politikai fogoly a világ demokratikus vezetőinek címzett nyílt levelét, amelyet a Reuters tett közzé. 

„Legalább tízezren vagyunk – orosz politikai foglyok és ukrán civil túszok. Mindannyiunkat egy dologért büntetnek – azért, mert polgári álláspontot képviselünk” – írták, hozzáfűzve, hogy az igazságosság és a méltányosság a mai Oroszországban nem létező fogalmak, és bárki, aki kritikusan mer gondolkodni, rács mögé kerülhet. 

Mint írták, a másként gondolkodók elnémítását célzó jogszabályokat 2012 óta folyamatosan szigorítják, felmentő ítélet pedig egyetlen politikai indíttatású ügyben sem született Putyin országában. „Senkit sem lepnek meg a tíz-, tizenöt és húszéves börtönbüntetések, a Duma pedig rendszeresen a halálbüntetés visszaállítását követeli” – tették hozzá. 

Meglátásuk szerint Oroszországban az emberi jogi intézményeket teljesen felváltották az emberi jogi tevékenységeket „csupán imitáló” szervek, ezért a fogvatartottak egészsége és élete veszélyben van, a kínzásokat pedig a legtöbb esetben nem vizsgálják ki, és nem büntetik meg. „Általánossá vált az a gyakorlat, hogy más elítéltek feljelentései alapján további büntetőügyeket indítanak” – jelezték. 

Ezt követően öt pontban fogalmazták meg követeléseiket:

  1. Felszólítjuk Oroszországot és Ukrajnát, hogy haladéktalanul hajtsák végre a hadifoglyok és a civil túszok cseréjét. 
  2. Felszólítjuk Oroszországot a börtöneiben haldokló beteg politikai foglyok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására. 
  3. Felszólítjuk a világ országainak politikusait, hogy teremtsék meg a feltételeket az Oroszországban politikai okokból üldözöttek szabadon bocsátásához. 
  4. Felszólítjuk a világ országainak médiáját, hogy ne hallgassanak, és tudósítsanak az orosz állampolgárok tevékenységéről, akik továbbra is életüket kockáztatják a szabadságért és a demokráciáért folytatott küzdelemben. 
  5. Kérjük a demokratikus országok politikusait, hogy támogassák az oroszok küzdelmét, és fogadjanak el határozatokat a parlamentek, politikai egyesületek és pártok nevében. 

„Csak együtt tudjuk közelebb hozni a szabadságot és a békét” – írták végül.