szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Összességében környezetszennyezőbbek a nagy tejipari cégek, mint az olaj- és földgázfeldolgozók, a cégek közül pedig alig teszi közzé valaki, mekkora terheléssel jár a tevékenysége a környezetre.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Nem csak a hús-, de a tejfogyasztást is jelentősen csökkentenünk kellene – ezt javasolják az amerikai mezőgazdaság és kereskedelem szabályozási intézet (IATP) kutatói a legújabb kutatásuk eredményei alapján. Az elemzésük szerint a 13 legnagyobb tejipari cég üvegházhatásúgáz-kibocsátása ugyanis megegyezik a világ hatodik legnagyobb gazdaságának, az Egyesült Királyságnak a teljes emissziójával és 6,9 millió személyautó egész éves kibocsátásával.

A kutatás arra is rávilágít, hogy a párizsi klímaegyezmény 2015-ös elfogadása utáni két évben 11 százalékkal nőtt a 13 vezető tejipari cég üvegházhatásúgáz-kibocsátása, és van olyan cég, amelynél ez 30 százalékkal nőtt azóta. Maga a tejipar, és az, hogy a szektorban egyre kevesebb a cég, azok viszont egyre nagyobbak, nem csak környezeti szempontból fenntarthatatlan: a tudósok szerint a tejipari cégek növekedése a tejárakat is annyira lenyomta az elmúlt tíz év során, hogy a vidéki farmerek megélhetése mostanra komoly veszélybe került. Így pedig már nem tudnak nyereségesen működni kormányzati támogatás nélkül.

„Bár egyre nagyobb nyomás nehezedik például a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatokra, a hús- és tejipari cégekre az már nem igaz abban a tekintetben, hogy tegyék közzé a kibocsátásukra vonatkozó adatokat. Csak néhányan publikálják őket” – mutatott rá Shefali Sharma, az IATP európai igazgatója, a jelentés egyik szerzője. A tejipari cégeknek ugyanis ez nem kötelező.

A világ legnagyobb tejtermelői az Európai Unió, India és az Amerikai Egyesült Államok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Zhvg

Még mindig túl sokat halászunk

Egyre több halat fogyasztunk, ami a környezeti terhelés szempontjából jó hír, azonban az is fontos, hogy a halgazdálkodás és a halászat fenntartható kereteken belül történjen.