szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tudósok felfedezték, miként riasztják el a méhek azokat a gyilkos darazsakat, amelyek egész kolóniákat képesek kiirtani.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Ádáz háború zajlik a méhek és az Ázsiából behurcolt lódarazsak között, amelyek néhány óra alatt képesek kiirtani egy teljes méhkolóniát, majd a kaptárban maradt lárvákkal etetik saját kicsinyeiket. Amerikai kutatók most rájöttek, hogyan harcolnak a méhek az ellenségeikkel: állati ürülékből készült galacsinokat tapasztanak a kaptárakra, hogy elriasszák őket – adta hírül a The Guardian.

Szakemberek korábban is vizsgálták már a méhek védekezési módszereit, köztük azt, hogy tömegesen támadtak rá a lódarazsakra. Az új fegyverük a tudósokat is meglepte, mivel a méhek híresen higiénikus, tiszta állatok hírében állnak.

Egyelőre a kutatók sem értik, hogy az ázsiai lódarazsak miért undorodnak az ürüléktől.

A lódarazsak elsősorban Kanadában és az Amerikai Egyesült Államokban okoznak gondot, ahol tavaly jelentek meg nagyobb számban, de már Európában is jelen vannak, és az itteni méhkolóniákat sem kímélik.

A tudósok arra is felhívták a figyelmet, hogy az európai méhek egyelőre nem fejlesztettek ki semmilyen védekezési mechanizmust új ellenségeik ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!