szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A világjárvány miatt kevesebb fosszilis tüzelőanyagot égettünk el. Ennek jelentős egészségügyi hatását a kutatók szerint hónapok, sőt, évek múlva is érezhetjük.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Körülbelül 38 ezer ember életét menthette meg Európában az, hogy 2020-ban kevesebb fosszilis tüzelőanyagot égettünk el – olvasható az Energia és Tiszta Levegő Kutatóközpont (Center for Research on Energy and Clean Air – CREA) pénteken közzétett jelentésében. Szakértők ennek készítése során azt vizsgálták, a koronavírus-járvány miatt tapasztalt alacsonyabb légszennyezettség hány, egyébként a légszennyezettségre vissszavezethető korai haláleset elkerülését okozhatta Európában. 

A kutatók szerint tavaly átlagosan

  • 14 százalékkal csökkent a levegő nitrogén-dioxid-szintje,
  • 7 százalékkal a szállópor-koncentráció és 
  • 4 százalékkal az ózonszennyezés.

Azon felül, hogy 38 ezer ember életét mentette meg a légszennyezés csökkenése,

  • 10 millióval kevesebb napot hiányoztak az emberek a munkahelyükről egészségi okok miatt
  • 17 ezerrel csökkent az asztmás megbetegedések száma a gyerekeknél,
  • 29 ezerrel kevesebben szorultak sürgős orvosi ellátásra az asztmás rohamok miatt, továbbá
  • 4700-zal lett kevesebb a koraszülések száma.

A kutatók szerint a krónikus légszennyezettség csökkenésének egészségi hatásai még az következő hónapokban és években is érezhetőek lesznek.

A nitrogén-dioxid koncentrációja a levegőben leginkább az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Franciaországban és Svédországban csökkent, a szálló por koncentráció pedig Szerbiában, Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában.  

Magyarországon körülbelül 1500 emberéletet menthetett meg a csökkenő légszennyezettség tavaly a jelentés szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Massay-Kosubek Zoltán Zhvg

Hiába ítélte el az EU Bírósága Magyarországot, ettől nem lesz tisztább a levegő

Papíron Magyarország is elkötelezett, hogy csökkentse a túlságosan magas és halálos légszennyezettséget, azonban a valóságban ez nem történt meg. Az Európai Unió Bírósága ezért kötelezettségszegési eljárásban elítélte az országot, de vajon megvédi a magyar embereket az EU döntése, kevesebb lesz ettől a szállópor, a kipufogógáz, az avarégetés, és az ezekből fakadó korai halálozás és megbetegedés?