szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Már 1971-ben tudtak arról, hogy kapcsolat van a légszennyezés és a klímaváltozás között. Előbb tudatosan elhallgatták, majd tagadtak, aztán késleltetni igyekeztek a kibocsátáscsökkentést célzó szabályok bevezetését – állapították meg francia kutatók. A klímaváltozás ellen küzdő szervezetek felelősségre vonást követelnek.

Glasgow-i klímacsúcs
Október utolsó napján elkezdődött a COP26, az ENSZ 26. klímakonferenciája Glasgowban. Nagy várakozások előzték meg a találkozót, miután számos jelentés arra mutatott rá, hogy édeskevés, amit a világ országai eddig tettek a klímaváltozás katasztrofális következményeinek elkerülésére. Vajon most lesz áttörés? Kövesse velünk a COP26 fejleményeit!
Friss cikkek a témában

Már ötven éve tudott a fosszilis energiahordozók használatának az éghajlatra kifejtett káros hatásairól és a klímaváltozás lehetőségéről a francia TotalEnergies (korábban Total) olajipari óriásvállalat vezetése, de ahelyett, hogy a káros hatások mérséklésén gondolkodtak volna, inkább igyekeztek kicsinyíteni és a szőnyeg alá söpörni a problémát. Erről, a cég korábbi vezető munkatársaival folytatott háttérbeszélgetések és korabeli dokumentumok alapján három francia történész tett közzé tanulmányt a Global Environmental Change című nemzetközi folyóiratban.

A kutatók szerint a Total egyik belső kiadványában már 1971-ben megjelent egy tanulmány, ami közvetlen kapcsolatot mutatott ki a légszennyezés és a klímaváltozás között, de ezt követően 17 évig egy szó sem esett a kérdéses kiadványban a klímaváltozásról. A társaság az 1980-90-es években előbb tagadta, hogy tevékenységük hozzájárul a globális felmelegedéshez, később pedig igyekeztek késleltetni a korlátozásokat célzó szabályok megszületését.

Utóbbi érdekében számos stratégiát bevetettek, hogy a káros hatásokat feltáró kutatásokat hiteltelenítsék és lejárassák, valamint minden erejükkel azért lobbiztak, hogy a profit érdekében megakadályozzák a tevékenységük korlátok közé szorítását – állapították meg a tanulmányban. Ez a gyakorlat egyébként nem egyedi az ágazatban:

37 éve tűpontos elemzést készített az Exxon a közelgő klímakatasztrófáról, mégsem tettek semmit ellene

Az amerikai olaj- és gázipari cég, az Exxon Mobile 1982-ben egy tudóscsapattal készíttetett egy tanulmányt, ami megmutatta, mire számíthat az emberiség, ha emelkedik a fosszilis tüzelőanyag felhasználása. A jóslat bevált, a cselekvés elmaradt.

A 350.org és a Notre Affaire à Tous klímaváltozás ellen küzdő szervezetek most arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy a Total és a hozzá hasonló olaj- és gázipari óriások egy egész generációnyi időt loptak el a klímaválság elleni küzdelemtől. A tanulmányról beszámoló közleményükben arról írnak, hogy

ha 50 évvel ezelőtt nem helyezik saját profitjukat a bolygó érdekei elé, akkor most nem kellene a klímaváltozás legdrasztikusabb következményeivel szembenéznünk.

A két szervezet a Total felelősségre vonását is követeli, és arra is figyelmeztetnek, hogy a cég még ma is fosszilis termelési kapacitásai bővítését tervezi, ami Clémence Dubois, a 350.org francia vezetője szerint “Emberiség elleni hadüzenet”.

A környezetvédelmi szervezetek azt szeretnék, hogy a tanulmány megállapításaira felfigyeljenek a kormányok így pár héttel a novemberi klímacsúcs, a COP26 előtt, és ráébredjenek, hogy ne várjanak addig, amíg a fosszilis energiaipari szereplők maguk váltanak, hanem maguk fékezzék meg őket és a mögöttük álló befektetőket.

Most dől el, hogy „segítjük vagy eláruljuk a következő száz generációt"

Ha az emberiségnek sikerül is megállítani a globális felmelegedést az iparosodás beköszöntéhez képest 1,5 Celsius fokkal magasabb hőmérsékleten, a következő évszázadokban akkor is nőni fog a tengerek szintje, és félmilliárd ember otthonát mossa el - erre figyelmeztettek amerikai és német tudósok.

A tanulmányról ugyancsak beszámoló AFP francia hírügynökség emlékeztet, hogy az idén májusban nevet váltó TotalEnergies azt ígéri: 2021-ben befektetéseik 20 százalékát megújuló energiaforrások fejlesztésére fordítják, ugyanakkor üzleti terveik alapján 2015 és 2030 között 50 százalékkal növelik olaj- és gázkitermelésüket.

A Nemzetközi Energiaügynökség eközben májusban terjedelmes tanulmányban írta össze, meg kellene tennünk ahhoz, hogy az évszázad közepére reális esélyünk legyen elérni a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást, és ezek között szerepel az is, hogy már nem szabadna új fosszilis energiahordozókat kitermelő kapacitásokba fektetni.

Betiltanák 2025-től a gázkazánok értékesítését

„A bolygó felmelegszik és élhetetlenné válik, akár már az unokáink számára, s hogy ez ne így legyen, vissza kell fogni a széndioxid-kibocsátást" - mondja Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Csoport igazgatósági tagja. Az energiacég a nagy nemzetközi vállalatcsoport tagjaként úttörő szerepet játszik Magyarországon a fenntartható energetikai megoldások elterjesztésében, az e-mobilitástól, a napelemes rendszerek telepítésén át, egészen az évtizedekkel ezelőtt épített villamos hálózatok fejlesztéséig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!