Gonda Gréta
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Érezhetően egyre drágábbak a zöldségek és gyümölcsök, így egyre fontosabb szerepet kap az, hogy kevesebb élelmiszert dobjunk ki, és a sérült, lejárati idejükhöz közeledő termékeket is megmentsük. Ennek ellenére egy átlagos magyar évi 65 kg élelmiszerhulladékot termel, aminek fele egy kis odafigyeléssel elkerülhető lenne. Élelmiszerláncokat kérdeztünk arról, ők mit tesznek az ételmentésért.

A Tesco, az M&S és a Waitrose után az Asda brit szupermarketlánc is megszünteti a gyümölcs- és zöldségtermékek minőségmegőrzési idejét. Több mint 200 termék, többek közt a citrusfélék, a burgonya, a karfiol és a sárgarépa esetében távolítják el a címkéket, amit egy kóddal helyettesítenek, ez a minőség és a frissesség ellenőrzésére szolgál – írja a Retail Gazette kiskereskedelmi szakportál.

Korábban az Aldi jelentette be, hogy a brit piacon egy applikációt tesztel Északkelet-Anglia hét üzletében. Az élelmiszerpazarlás ellen bevezetett Too Good To Go nevű alkalmazás a sérült vagy lejárati idejükhöz közeledő termékeket gyűjti össze, ezeket a csomagokat a vásárlók darabonként 3,3 fontért (nagyjából 1600 forintért) vásárolhatják meg az alkalmazáson keresztül, majd az üzletben vehetik át azokat. A turpisság az, hogy a vásárlók nem ismerik a csomagok tartalmát, azonban mindegyik legalább 10 font, azaz több mint 4800 forint értékű élelmiszert tartalmaz.

Aldi üzlet Londonban
AFP / Leon Neal

Minőségmegőrzési idő helyett frissességfelelősöket alkalmaznak

A fenti példákon felbuzdulva megkérdeztük a hazai élelmiszerláncokat, hogy miként tartják versenyben a kevésbé friss zöldségeket és gyümölcsöket. A kérdés már csak azért is fontos, mert Magyarországon évente 65 kilogramm élelmiszerhulladék kerül a háztartási kukákba.

A Penny zöldség-gyümölcs termékein csak ott tünteti fel a minőségmegőrzési időt, ahol ezt törvényileg előírják: ilyen árucikkek például a mosott, csomagolt, kész salátakeverékek és savanyúságok. Ahol pedig nem volt, vagy nincs ilyen jellegű megkötés, ott a kötelezően előírt nyomonkövetést más módon biztosítják. A kevésbé friss termékeket leárazzák, vagy többek között a Magyar Élelmiszerbank Egyesület segítségével juttatják el a rászorulók részére. Amennyiben a termék minősége már nem elégíti ki a törvényi előírásban meghatározott szintet, csak akkor selejteznek.

Az Aldi zöldség-gyümölcs termékein csomagolási idő és/vagy LOT (gyártási tétel) szám található meg. A cég válasza szerint az áruházakban az üzletvezetés minden nap, óránként ellenőrzi a zöldség-gyümölcs frissességét, majd leválogatja a már nem megfelelő termékeket. Az üzlet mérlegeli, hogy a szelektált termék emberi fogyasztásra alkalmas-e még, vagy az állatkerteknek, őstermelőknek adható oda, esetlegesen minőségi kifogás miatt leselejtezi azt. Az Aldi is együtműködik az Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel.

A Spar egyedül a gomba esetében alkalmazza azt, hogy a csomagoláson nem tüntet fel minőségmegőrzési időt, a többi terméken a csomagolás napja szerepel. Hasonlóan a Lidl sem tüntet fel a zöldségek és gyümölcsök csomagolásán minőségmegőrzési időt: a csomagolt termékeknél (pl. gombák, saláták) a csomagolás ideje látható. Az áruházakban a kiskerlánc válasza szerint külön frissességfelelősök figyelik a zöldségeket és gyümölcsöket. Azok a termékek, amelyek kikerülnek az értékesítésből, de még emberi fogyasztásra alkalmasak, a Lidl élelmiszermentési programjának keretében rászorulókhoz jutnak el karitatív partnerszervezetek segítségével. Az emberi fogyasztásra már nem javasolt zöldségeket és gyümölcsöket állatkerteknek, állatsimogatóknak és vadásztársaságoknak adományozza az áruházlánc, ami pedig ennek ellenére is megmaradna, az biogáz üzemben, valamint komposztálás során kerül újrahasznosításra.

Az élelmiszer-pazarlás elleni hierarchia rutinját követik, vagyis először akcióznak

A Spar is megfelelő árukezeléssel próbálja elkerülni a pazarlást: amennyiben az áruházak napközben úgy látják jónak, leakciózhatják saját hatáskörben az érintett termékeket. A vállalat a szépséghibás, és a kevésbé friss zöldségek és gyümölcsök esetében azt a protokollt követi, hogy azokat leválogatás után átadja állatvédő szervezeteknek.

A Tesconál az a szabály, hogy ha egy termék közeli lejárati idejű, árkedvezményt állítanak be rá. Amennyiben egy zöldség vagy gyümölcs emberi fogyasztásra még alkalmas, de már nem eladható, akkor élelmiszermentő program keretében jótékonysági szervezeteknek adják át a Magyar Élelmiszerbank Egyesület partnereként. Ha a termék emberi fogyasztásra már nem alkalmas, akkor azt állatmenhelyeknek adományozzák. A megmaradt termékek egy része pedig a biogáz üzemekben energiaként hasznosul újra.

A Tesco lejárt szavatosságú pékárut ad át az Élelmiszerbanknak
Reviczky Zsolt

Az Auchan is első körben kiárusítja a megmaradt zöldségeket és gyümölcsöket, majd amennyiben emberi fogyasztásra alkalmasak, karitatív szervezeteken keresztül juttatják el a rászorulókhoz.

Külön márkanév alatt értékesítik a szépséghibás termékeket

Vannak olyan áruházláncok, amelyek a termelőket támogatva átveszik értékesítésre a szépséghibás, vagy minimális sérüléssel rendelkező termékeket. Ilyen például a Penny, amely a „Girbe-gurba” márkanév alatt értékesíti ezeket az általában olyan másodosztályú zöldségeket és gyümölcsöket, amelyek I. osztályúként már nem értékesíthetőek.

A Tesco pedig hazai áruházainak 80 százalékában kínál „Perfectly Imperfect”, vagyis esztétikai hibás gyümölcsöket és zöldségeket 7 kategóriában, ezek a fokhagyma, burgonya, alma, póréhagyma, sárgarépa, kaliforniai paprika és uborka. 2021-ben több mint 560 ezer darabot adtak el a csúnya, de még fogyasztható élelmiszerekből.

Zöldség- és gyümölcsmentés applikációval

Amikor személyesen válogatunk, könnyebb eldönteni, melyik zöldséget vagy gyümölcsöt vennénk meg, azonban online vásárlás esetén nehezebb a frissességet megítélni. A Kifli.hu a hűtést nem igénylő zöldségek és gyümölcsök esetében tarthatósági időt tüntet fel, ami azt jelzi, hogy meddig ideális a terméket kereskedelmi forgalomban tartani. A lédig, azaz változó súlyú zöldségeknek pedig nincsen lejárati idejük.

Amennyiben mi magunk mentenénk élelmiszert, az online kínálatban külön kategóriában érhetőek el a lejárati dátumhoz közeli zöldségek és gyümölcsök. A megmaradt felesleget pedig adományként ajánlja fel a Kifli.hu olyan szervezeteknek, mint az Élelmiszerbank, a Máltai Szeretetszolgálat, az Etesd.hu vagy a Noé Állatotthon.

A kifli.hu élelmiszer adományait többek közt a Noé Állatotthon lakói kapják
MTI / Szigetváry Zsolt

A Munch platform pedig kifejezetten az ételmentésre jött létre: az alkalmazáson keresztül éttermek, pékségek, boltok és szállodák kedvezményesen értékesítik az el nem adott, de jó minőségű ételeket. Több bolttal és kiskereskedelmi üzletlánccal is kapcsolatban állnak országszerte, köztük a CBA-val és a Prímával is, amelyek olyan csomagokat ajánlanak, amiben szerepelnek zöldségek és gyümölcsök is. Emellett kifejezetten csak zöldséget és gyümölcsöt árusító helyekről is lehet menteni, az eredetinél 40-70 százalékkal kedvezőbb áron.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!