Gonda Gréta
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Amikor már azt hittük, túl vagyunk a nehezén, még egy utolsót rúg belénk a héten a kánikula. Tujduk azonban, hogy erre kell felkészülnünk: Európa-szerte egyre hosszabbak és gyakoribbak a hőhullámok. A hvg.hu összegyűjtött tippeket arra, hogy miként alkalmazkodhatunk, és élhetjük túl az extrém hőséget.

Napok óta 35 fok fölött van a csúcshőmérséklet Magyarországon, és hiába hosszabbak már az éjszakák, ott sem érkezik a várt lehűlés. Az előrejelzések szerint a hőség még a hétvégéig velünk marad, vagyis majdnem szeptemberig el kell viselnünk.

Míg az 1970-es években még egyetlen hőhullámos nap sem volt, az elmúlt 15 évben országos átlagban már évi három ilyen nappal számolhattunk, a jövőben pedig még ennél is gyakrabban fordulhatnak elő az olyan időszakok, amikor a napi átlaghőmérséklet legalább 3 napig 27 °C felett alakul, így ideje felkészülni. Összegyűjtöttük azokat a tippeket, amelyekkel enyhíthetjük, túlélhetjük az extrém hőséget.

1. Szerezzünk be egy termoszt

Egy forró, nyári napon vihetünk magunkkal egy hőtartó, termosz kulacsban hűsítő mentateát, citromos vizet, vagy egyszerűen tehetünk a vízbe uborkaszeleteket.

AFP / Fred Tanneau

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége szerint már 1–2%-os folyadékvesztés esetén is csökken mind a fizikai, mind a szellemi teljesítőképességünk. Mint írják, az enyhe kiszáradás (1–2%-os) csökkenti a koncentrációs képességet, 2%-nál nagyobb veszteség viszont már befolyásolhatja az agy feldolgozási képességeit, és ronthatja a rövid távú memóriát is.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ajánlása alapján mérsékelt aktivitás és a külső hőmérséklet mellett a felnőtt nők folyadékszükséglete 2 l/nap, a felnőtt férfiaké pedig 2,5 l/nap. Ez a mennyiség azonban a fokozott hőleadás miatt kánikulában megnő: ilyenkor akár 3-4 liter vizet is el kell fogyasztanunk.

Az Energetikai Minisztérium nemrég egy Facebook-posztban ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet: ha csapvizet iszunk, ne folyassuk a csapot, inkább a hűtőben hűtsük le.

2. Hordjunk hűsítő napsapkát

Legyen szó sombreroról, horgász-, vagy túrakalapról, a legfontosabb az, hogy az extrém melegben a napsütéstől óvjuk a fejünket, főleg, amikor a szabadban túrázni, futni, kertészkedni vagy sétára indulunk. Sőt, még jobban járunk, ha a fejfedőnk hűsít is.

A Serena Williams cége által kifejlesztett hűsítő sapkákat például már 7-10 ezer forintnak megfelelő összegért megvásárolhatjuk. Az Insider beszámolója szerint a hűsítő sapka könnyű anyagból készült, amely hűtési funkciója nedvességre aktiválódik: abban a pillanatban, ahogy vizes lesz a sapka, elkezd hűteni. Mint írják, a hagyományos sapkákkal ellentétben azonban az anyag hűvös marad órákon keresztül, és az izzadságot is hűvösen tartja. Persze ha nem izzadunk, akkor óránként érdemes újra bevizezni a sapkát a hűsítő hatás eléréséhez.

3. Viseljünk hűsítő mellényt, amit Tiborcz István is megirigyelne

Akár a szabadban dolgozik valaki, akár olyan beltéri helyiségben, ahol a hőmérséklet elviselhetetlenül magasra emelkedik, egyre többször alkalmaznak speciális stratégiákat arra, hogy megbirkózzanak az extrém hőséggel. Nem véletlenül egyre népszerűbbek a jéggel megtöltött, hűsítő mellények – írja a Wired.

Bár ezek már évek óta léteznek, az utóbbi időszakban népszerűségük robbanásszerűen nőtt. Az Egyesült Államokban például több cég is biztosít hűsítő mellényeket a dolgozói számára, miután az elmúlt évtizedben a munkaügyi statisztikai adatok alapján több száz munkavállaló halt meg az extrém hőség miatt.

Hűsítő mellény egy egészségügyi dolgozón
AFP / NurPhoto / Chris Jung

Ahogy a Wired kiemeli, az egyik ilyen cég a kártevőirtással foglalkozó Mosquito Squad, amely tavaly vezette be azt, hogy hűsítő mellényeket biztosít a fizikai dolgozói számára. Azonban más cégek is, az áramszolgáltatóktól kezdve az ingatlankezelőkig adnak hűtőmellényeket dolgozóiknak a tengerentúlon.

A hűsítő mellény több technológiával is működik, például megtölthetjük jégakkuval, amely órákig hűvösen tart, de működik olyan mellény is, amit csak hideg vízbe kell áztatni, majd a hűsítő hatását 5-10 órán keresztül kifejti, ehhez 18 ezer forintért juthatunk hozzá itthon. Létezik olyan hűtőmellény is, amely egy beépített ventilátorral működik. Utóbbihoz 33 ezer forintért juthatunk hozzá, és a legkisebb fokozaton 4 órán át hűthet.

4. Kerítsünk UV-szűrős napernyőt

A mellényen túl nem mindegy az sem, miként öltözünk fel az extrém hőségben: ajánlott a bő, jól szellőző, pamut és a vászon ruha viselése.

Emellett úgy is hűsíthetjük magunkat, ha bedobunk a táskánkba egy legyezőt, de akár egy hűsítő permettel is lehűthetjük magunkat a hőségben, ha a nyak, a csukló, a könyék hajlat, a boka vagy a térdhajlatba permetezzük azt.

AFP / Christina Quicler

Egyre gyakrabban látni az utcán UV-szűrős napernyőt is, amivel a napsütéstől védik magukat a járókelők.

5. Sziesztázzunk! Már Németországban is fontolgatják a javaslatot

Amikor hőségriadó van, azt ajánlják a szakemberek, hogy 11 és 15 óra közt ne menjünk a napra. A mediterrán országokban tradicionálisan alkalmazkodnak ehhez a tanácshoz, és kora délután inkább nem mennek sehova, hanem otthon hűsölnek.

Idén nyáron már Németországban is felvetették a szieszta bevezetését, ugyanis Európa-szerte egyre gyakoribbá váltak a hőhullámok – írta a New York Times. Karl Lauterbach, Németország egészségügyi minisztere úgy reagált a német közegészségügyi vezető tisztviselők azon felhívására, hogy utánozzák Spanyolországot – ahol sok városban még mindig zárva vannak az üzletek és üresek az utcák délután 2 és 4 óra között –, hogy „a szieszta a hőhullámok idején nem rossz döntés."

Kriza Márton

Mint mondta, „a korán kelés, a reggeli produktív munka és a déli szieszta olyan koncepció, amelyet a nyári hónapokban alkalmazni kellene." Az biztos, hogy a kora reggeli, vagy legalábbis a 9 óra előtti hőmérséklet még elviselhető bármilyen fizikai aktivitást igénylő munkához, így jól járhatunk, ha korábban kezdjük a napot.

6. Szellőztessünk éjjel és sötétítsünk nappal

Ha nincs otthon légkondicionáló berendezés, az otthonunk hőmérsékletét úgy is szabályozhatjuk, ha tudatosan figyeljük a belső és a külső hőmérsékletet, és ehhez képest szellőztetünk, vagy éppen húzzuk be a függönyöket. Amikor kint melegebb van, jobban járunk, ha bezárjuk az ablakokat és az ajtókat, sőt a legjobb az, ha a belső ajtókat is bezárjuk, így a hűvösebb szobák nem melegednek fel napközben.

Az is segíthet abban, hogy élhető maradjon az otthoni hőmérséklet, ha a déli fekvésű szobákat lesötétítjük – nyáron lassan nálunk is azt láthatjuk majd, hogy az összes redőny le van húzva napközben.

7. Együnk könnyű ételeket

A MDOSz ajánlásai a nagy hőségben kifejezetten hasznosak lehetnek: ne terheljük túl a szervezetünket nehéz, zsíros, puffasztó fogásokkal. Nyáron különösen fontos, hogy a melegben inkább a könnyen emészthető, és kisebb energiatartalmú ételeket válasszuk.

AFP / Image Source / Eugenio Marongiu

Ráadásul nyáron kevesebb az energiaigényünk, mint télen. Érdemes kerülni az erős, csípős fűszereket is, ehelyett válasszuk a zöldségekben gazdag, mediterrán ételeket.

8. Zuhanyozzunk, kiránduljunk

Ha a szieszta nem is fér bele, egy gyors zuhanyzás is segíthet felfrissíteni magunkat. Ráadásul, már sok irodában van lehetőség a zuhanyra, viszont, ha erre nincs is lehetőség, az is megteszi, ha a lábunkat egy tál jeges vízbe áztatjuk.

Vagy éppen fák közé megyünk. Azt mindenki tudja, hogy az árnyas fák között több fokkal alacsonyabb a hőmérséklet. Az észlelést pedig a tudomány is megerősíti: egy nemrég megjelent tanulmány szerint ha egy városban 30 százalékra emelnék a fával beültetett területek arányát, átlagosan 0,4 Celsius-fokkal lehetne csökkenteni a hőmérsékletet a legforróbb nyári hónapokban.

Így a legjobb elmenni kirándulni, de ha a fővárosban ragadunk, itt is tudunk tippeket adni árnyas helyekre, például a Szentimrevárosban:

 

Szentimreváros szíve, egy rég halott borvidék mementója: kerületmustra a Villányi út környékén

Mi köze Szent Imrének a XI. kerülethez? Hogy kerül egy titkos kis zöld zug a főút mellé? Feneketlen-e a Feneketlen-tó? Hova lett a Budai borvidék? Újbudán sétáltunk egyet.

 

https://www.insider.com/guides/style/mission-cooling-hat-review
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!